Wulkan Ciomadul wcale nie wygasł. Skutki wybuchu może odczuć także Polska
Postęp, jaki dokonał się w badaniach nad wulkanami w ostatnich latach, sprawił, że naukowcy musieli zweryfikować swoją wiedzę na temat niektórych z nich, uważanych dotychczas za niegroźne. Do tego grona, jak opisuje serwis twojapogoda.pl, należy wulkan Ciomadul, leżący w Karpatach na terenie Rumunii.
Wulkan Ciomadul w Rumunii wcale nie wygasł. Te badania rzucają nowe światło
Wulkan Ciomadul uważano za wygasły od 30 tys. lat, jednak — jak się okazuje w świetle najnowszych badań — wcale tak nie jest. Nowe analizy wskazują, że aż 15 proc. skał w jego wierzchnich warstwach jest stopionych, a w niektórych miejscach jest to nawet 45 proc. To oznacza, że w wulkanie wciąż zachodzą procesy geologiczne, które w przyszłości mogą doprowadzić do jego erupcji.
Jak wynika z publikacji w magazynie “Earth and Planetary Science Letters”, którą cytuje serwis twojapogoda.pl, naukowcy odkryli, że Ciomadul wciąż zawiera od 20 do 58 km sześc. silnie uwodnionego stopu krzemowego. To więcej niż objętość lawy wyprodukowanej przez ten wulkan w całym okresie jego aktywności.
Jakie byłyby skutki wybuchu tego wulkanu dla Polski?
Komora magmowa wulkanu pozostaje czynna, a miejscami ilość stopu krzemowego jest wystarczająca, by spowodować erupcję — wyjaśnia portal. Reaktywacja może przebiegać błyskawicznie. Nie wiadomo jednak, jak silny będzie wybuch ani kiedy dokładnie nastąpi.
Jeśli do tego dojdzie, największe zniszczenia prawdopodobnie dotkną środkowej Rumunii. Skutki odczuje jednak również Polska. Przy wietrze z południowego wschodu do naszego kraju mogłyby dotrzeć pyły wulkaniczne, mogące powodować uszkodzenia infrastruktury i maszyn, a także zanieczyszczenia wody pitnej, rzek, jezior i innych akwenów, a przez to wpływać także na organizmy żywe.
W świetle tych odkryć badacze sugerują, by ponownie przyjrzeć się wulkanom, których ostatni wybuch miał miejsce co najmniej 10 tys. lat temu. Zamiast określać je jako wygasłe, powinno się je uznać za “pozornie nieaktywne” — podaje serwis twojapogoda.pl.
(Źródło: Fakt.pl, twojapogoda.pl)
Czytaj też:
Tragedia w raju. Dwóch turystów podczas nurkowania porwał prąd. Jeden padł ofiarą rekina
Władze zamknęły jedyne lotnisko na wyspie. Turyści w potrzasku! “Bezpośrednie zagrożenie”
Szlak zamknięty, zagrożenie lawinowe, a ci robią swoje. “Jeszcze się tym chwalicie?”