Wspólnie dla zwierząt! Podpisz się i zmień prawo w Polsce na lepsze!
Przepisy obowiązujące obecnie w Polsce wciąż nie zakazują trzymania psa na uwięzi. Oznacza to, że niewielkich rozmiarów pies może zostać skazany na ciężki i gruby łańcuch, czyli na codziennie cierpienie, a w rezultacie także kalectwo i przedwczesną śmierć.
Prawo nie pozwala, by pies był więziony dłużej niż 12 godzin, a uwięź nie może być krótsza niż 3 metry. Często nie da się jednak udowodnić, że psiak jest w ten sposób przetrzymywany tygodniami, miesiącami, latami lub przez całe życie.
Część państw europejskich zakazała już tego procederu, ale Polska niestety (jeszcze) nie. Jeśli ustawa “STOP ŁAŃCUCHOM, PSEUDOHODOWLOM I BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT” zostanie przyjęta, łańcuchy zostaną zerwane raz na zawsze.
Prawdziwy koszt taniego psa z hodowli to bezsensowne cierpienie
Pseudohodowle wciąż są popularne w Polsce. Pseudohodowcy rozmnażają zwierzęta, jakby prowadzili fabrykę zabawek, a nie opiekowali się żywymi istotami. Wyeksploatowane do granic wytrzymałości psie i kocie mamy rodzą mioty, z których tylko nieliczne młode mają szanse na przeżycie. Ogromna część „wyprodukowanych” w ten sposób zwierząt żyje krótko i zaznaje jedynie bólu wywoływanego przez schorzenia i deformacje.
Zwierzęta, które nie umierają po urodzeniu, żyją w warunkach, które w najlepszym wypadku „tylko” nie spełniają norm, a w najskrajniejszych przypadkach uwłaczają godności istot żywych. Młode są zamykane w klatkach, szafach, ukryte w piwnicach, gdzie często nie mają nawet dostępu do światła słonecznego. Zwierzęta często zmusza się do spania we własnych odchodach, przez co są narażane na infekcje i groźne choroby.
Projekt, który złożyły organizacje prozwierzęce usunie pseudohodowle z Polski.
Niemal 8 proc. zwierząt towarzyszących w Polsce jest bezdomnych
Niemal 8 proc. zwierząt towarzyszących w Polsce nie ma właścicieli. 75 tys. psów i 750 tys. kotów żyje na ulicy. 92 i pół tys. psów oraz 32 i pół tys. kotów przebywa w schroniskowych kojcach. W sumie jest to prawie 950 tys. zwierząt.
Skąd bierze się problem? Głównie z ludzkiej nieodpowiedzialności. Zbyt mało właścicieli decyduje się na sterylizację i zachipowanie swoich podopiecznych. Niekontrolowane rozmnażanie się psów i kotów prowadzi do tego, że ogromna część ich młodych ląduje na ulicy. Bezdomność to życie w nieustannym zagrożeniu chorobami, warunkami pogodowymi, samochodami, truciznami…
Proponowany projekt zakłada obowiązek sterylizacji i chipowania zwierząt nieprzeznaczonych do hodowli. Maksymalnie ograniczy to problem bezdomności zwierząt w Polsce.
Maltretują zwierzęta i jeśli dostają wyrok, to jest on niski
Cała Polska żyła sprawą byłego senatora, który ciągnął swojego psa za samochodem. Zwierzę zmarło w wyniku licznych obrażeń wewnętrznych. O zdarzeniu było na tyle głośno, że zwrócili na nie uwagi nawet ci, którzy na co dzień nie zastanawiają się nad prawami zwierząt.
Osoby nieznające polskich realiów mogły myśleć, że człowiek, który znęcał się tak nad swoim zwierzęciem, dostanie wysoki wyrok. Nic bardziej mylnego. Były polityk został skazany na 3 miesiące pozbawienia wolności i prace społeczne.
Najpierw konieczne było wystawienie za nim listu gończego. Gdy został w końcu doprowadzony do zakładu karnego, to nie spędził w nim zbyt wiele czasu. Mężczyzna wyszedł z więzienia już po 1,5 miesiąca i resztę kary spędzi w systemie dozoru elektronicznego.
Ustawa “STOP ŁAŃCUCHOM, PSEUDOHODOWLOM I BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT” podwyższy kary za znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem.
Czas się kończy. Do 24 września trzeba zebrać 100 tysięcy podpisów
To tylko niektóre ze zmian, które wprowadzi ustawa. Projekt zakłada także m.in. zwiększenie kontroli nad schroniskami, zakaz przesyłania żywych zwierząt pocztą lub poprzez firmy kurierskie, zakaz produkcji i sprzedaży produktów ze zwierząt domowych… Z pełną treścią ustawy można zapoznać się tutaj: https://prawadlazwierzat.pl/
Czas na zebranie podpisów pod projektem ustawy mija 24 września. Jeśli tego dnia w Sejmie nie będzie list zawierających 100 tys. podpisów, Polska straci szansę na wprowadzenie tych rewolucyjnych zmian w życie.
Podpisy są zbierane w wielu miejscach w Polsce. Pełna lista punktów, w których można się podpisać, znajduje się tutaj: https://prawadlazwierzat.pl/gdzie-zbieramy-podpisy/
Każdy może prowadzić zbiórkę. Wystarczy tylko przejść szkolenie online i test, które są dostępne pod tym linkiem: https://prawadlazwierzat.pl/podpisy/ Osoby prywatne, które zbierają podpisy pod projektem, muszą przesłać je do 19 września na adres: Komitet Inicjatywy Ustawodawczej “STOP ŁAŃCUCHOM, PSEUDOHODOWLOM I BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT” ul. Kawęczyńska 16/39, 03-772 Warszawa.