Włamali się do muzeum w Pszczynie tylko po dwa rogi. Wartość? Lepiej usiądźcie
Rogi nosorożca, które skradli włamywacze, to nie były zwykłe eksponaty. To fragment historycznej kolekcji związanej z myśliwską pasją Hansa Heinricha XI Hochberga, dawnego właściciela zamku. Ten arystokrata był wielkim miłośnikiem łowiectwa – sprowadził na pszczyńskie ziemie żubry i zaprojektował słynny róg myśliwski, tzw. plessówkę.
Rogi nosorożca zniknęły bez śladu
Jak informuje mł. asp. Jadwiga Śmietana z pszczyńskiej policji, funkcjonariusze robią wszystko, by złapać złodziei. – Potwierdzam, że do kradzieży dwóch eksponatów doszło w nocy z 29/30 maja br. Prowadzimy intensywne czynności mające na celu zatrzymanie sprawców – przekazała “Faktowi” rzeczniczka pszczyńskiej policji Jadwiga Śmietana. Jak twierdzi, wartość skradzionych przedmiotów to ok. 75 tys. euro, czyli ponad 320 tys. zł.
Zapytana, jak złodzieje weszli na teren muzeum i czy nagrał ich monitoring, dodała: — Na ten moment nie udzielamy więcej informacji. Będzie wszczęte śledztwo.
Z naszych ustaleń wynika, że policjanci analizują nagrania z kamer przemysłowych nie tylko z samej Pszczyny, ale też z okolicznych miejscowości. Czy uda się odtworzyć trasę ucieczki złodziei?
Rogi nosorożca – cenny kąsek na czarnym rynku
Nie jest tajemnicą, że róg nosorożca ma ogromną wartość na czarnym rynku, zwłaszcza w Azji. Jak informuje dziennikzachodni.pl, tam uchodzi za afrodyzjak, lek na gorączkę, a według niezgodnych z wiedzą naukową wierzeń – nawet za antidotum na raka. W ostatnich latach podobne kradzieże miały miejsce w muzeach w całej Europie, m.in. w Belgii, Niemczech i Szwecji.
Czy pszczyńska kradzież to część większej siatki przestępczej? Śledczy nie wykluczają żadnego scenariusza.
To nie pierwsza taka kradzież w Pszczynie
To nie pierwszy raz, kiedy Muzeum Zamkowe w Pszczynie padła ofiarą złodziei. W listopadzie 1991 r. doszło do równie zuchwałego włamania. Wtedy zniknęły porcelanowe figurki z 1765 r. i cenna Biblia Weimarska z 1708 r. Choć Biblie udało się odnaleźć na granicy czesko-niemieckiej, los porcelanowych figurek do dziś pozostaje tajemnicą. Czy podobny los czeka rogi nosorożca?
Czy policja dopadnie sprawców i odzyska skradzione eksponaty? Na ten moment to niewiadoma.
(źródło: pless.pl, dziennikzachodni.pl, Fakt.pl)
Plaga włamań w Warszawie. Znów zuchwała kradzież w centrum. Horrendalna wartość łupu
Zuchwały napad na jubilera. Perfidny podstęp bandytów. Szczegóły szokują
/5
Facebook, Monkpress / East News
Dwa rogi nosorożca skradziono z pszczyńskiego muzeum.
/5
Z Muzeum Zamkowego w Pszczynie skradziono eksponaty.