Triduum Paschalne 2025 – kiedy się zaczyna i ile dni potrwa?
Triduum Paschalne rozpoczyna się na trzy dni przed Niedzielą Wielkanocną, czyli w Wielki Czwartek. Obejmuje trzy dni i trzy etapy misterium Odkupienia. W Wielki Czwartek jest to zapowiadająca ofiarę Ostatnia Wieczerza. W Wielki Piątek wspominamy drogę krzyżową i śmierć Jezusa na krzyżu, a Wielka Sobota to czas złożenia Jezusa do grobu i jego zmartwychwstanie.
Triduum Paschalne 2025 — termin
W tym roku Triduum rozpocznie się w czwartek 17 kwietnia i potrwa do soboty 19 kwietnia. W Wielki Czwartek, rankiem w kościołach katedralnych celebrowana będzie msza krzyża świętego.
W Wielki Czwartek mszę św. odprawia biskup z udziałem księży z diecezji. To msza krzyżma świętego, nazywana również mszą olejów. Odnawia się wtedy przyrzeczenia kapłańskie, dlatego też wydarzenie to ma szczególną wartość dla duchownych. Postrzega się je jako symbol jedności kapłanów.
Wieczorem w Wielki Czwartek odprawia się tylko jedną, uroczystą mszę – mszę wieczerzy pańskiej, która oficjalnie rozpoczyna Triduum Paschalne. Ma ona bardzo doniosły charakter.
Wielki Czwartek: procesja i obmycie nóg
Podczas nabożeństwa odśpiewuje się hymn “Chwała na wysokości”, biją także wszystkie dzwony. Wcześniej ksiądz odprawiający liturgię opróżnia tabernakulum — miejsce, w którym przechowywane jest Ciało Chrystusa. Od tego momentu tabernakulum aż do Nocy Zmartwychwstania w Wielką Sobotę pozostaje puste. Najświętszy Sakrament jest natomiast przechowywany w tzw. ciemnicy, nazywanej ołtarzem wystawienia. Tam też w Wielki Czwartek po mszy wieczerzy pańskiej rusza procesja.
Podczas nabożeństwa, po wygłoszeniu homilii ma miejsce obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom przez duchownego sprawującego liturgię. Jest on nazywany także obrzędem pokory.
Triduum Paschalne. Co symbolizuje msza wieczerzy pańskiej?
Mszę wieczerzy pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne, odprawia się na pamiątkę ostatniej wieczerzy Jezusa z apostołami, podczas której Syn Boży ustanowił sakramenty eucharystii oraz kapłaństwa. Zrobił to wypowiadając te oto słowa: “Bierzcie i jedzcie z Tego wszyscy: to jest bowiem ciało moje, które za was będzie wydane”. (Mt 26,26; Mk 14,22; Łk 22,19; 1Kor 11,24).
A także: “Bierzcie i pijcie z niego wszyscy: to jest bowiem kielich krwi mojej nowego i wiecznego przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. To czyńcie na moją pamiątkę”. (Mt 26,27-28; Mk 14,24; Łk 22,20; 1Kor 11,25). Ustanowienie sakramentu kapłaństwa symbolizuje natomiast zdanie: “To czyńcie na moją pamiątkę“.
Co dzieje się w następnych dniach?
Wielki Piątek. Pamiątka męczeńskiej śmierci Jezusa
Co istotne msza wieczerzy pańskiej nie kończy się w Wielki Czwartek, a następnego dnia, czyli w Wielki Piątek, będący pamiątką męczeńskiej śmierci Jezusa na krzyżu. Na początku kapłan sprawujący liturgię, kładzie się przed ołtarzem i leży krzyżem, okazując Bogu swoje uniżenie.
W Wielki Piątek w kościołach nie używa dzwonków i instrumentów. Po południu odprawia się liturgię męki pańskiej, którą poprzedzają gorzkie żale oraz droga krzyżowa. Ma miejsce adoracja krzyża — zostaje on odsłonięty. Komunia jest odprawiana bez przekazywania znaku pokoju. Następnie odbywa się procesja do Grobu Pańskiego.
Tam też wierni gromadzą się w Wielką Sobotę. Tego dnia w kościołach odbywa się święcenie pokarmów. W Polsce do kościołów przynosi się tzw. święconkę w przyozdobionych koszykach. Następnego dnia pokarm zjada się przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego.
Wielka Sobota i Wigilia Paschalna
W Wielką Sobotę w świątyniach panuje cisza, nie odprawi się mszy, jest to okres wyczekiwania przez wiernych zmartwychwstania Jezusa. Po zachodzie słońca rozpoczyna się już Wielkanoc. W kościołach odprawia się liturgia światła, nazywaną Wigilią Paschalną. Tego dnia kapłani święcą ogień, którym następnie zapala się paschał (dużą świecę, będącą symbolem zmartwychwstania Syna Bożego). Wcześniej duchowni pozdrawiają także wiernych.
W paschale ksiądz żłobi znak krzyża, umieszcza się w nim także pięć czerwonych gwoździ, czyli tyle ile na ciele miał Jezus. Na paschale jest także aktualna data. Zapalona świeca jest następnie wnoszony do ciemnego kościoła. Na zakończenie obrzędu światła odśpiewuje się “Pochwałę Paschału”.
Podczas drugiej części mszy w Wigilię Paschalną ma miejsce m.in. czytanie ze Starego Testamentu, wierni odśpiewują także hymn “Chwała na wysokości”. Zwieńczeniem nabożeństwa jest procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem, wokół kościoła, która symbolizuje zmartwychwstanie Jezusa. Czasami odbywa się ona w Niedzielę Wielkanocną jeszcze przed mszą. Triduum Paschalne kończą nieszpory w Wielką Niedzielę.
Źródło: Media
(Tseo/hs)
Ten artykuł po raz pierwszy ukazał się na stronie Faktu 31.03.2021 r.
Przeczytaj także:
Aż sześć dni wolnego dla uczniów. Wielkanocna przerwa w szkole 2025
Wielkanoc 2025 wyjątkowo późno. Znamy dokładną datę świąt
Gdzie Polacy spędzą Wielkanoc i majówkę? W tym roku króluje jeden europejski kierunek