Tajemnicza śmierć na Podkarpaciu. W aucie wykryto śmiercionośny gaz
Zdarzenie miało miejsce we wtorek, 1 kwietnia, około godz. 11.40. — Na miejscu odnaleziono samochód osobowy z ciałem mężczyzny w środku — powiedział dla “Faktu” prokurator rejonowy w Brzozowie Paweł Marcinkowski. Jak zaznaczył, wszczęto śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci (art. 155 kk). — Ciało zostanie poddane sekcji zwłok. Na tym etapie postępowania nic nie wskazuje na udział osób trzecich – dodał śledczy.
Zmarły to mieszkaniec powiatu łańcuckiego, mężczyzna w średnim wieku. Jak potwierdzili nam śledczy, wcześniej był poszukiwany jako osoba zaginiona.
Substancja, której nikt nie chce nazwać
Informację o obecności cyjanowodoru podało pierwsze “Radio Rzeszów”. To gaz bojowy znany z najczarniejszych kart historii. Działa błyskawicznie – wystarczy wdychać jego opary, by doszło do zatrzymania oddychania komórkowego. Mimo to służby oficjalnie nie potwierdzają, że to właśnie ta substancja znajdowała się w aucie.
– Na obecnym etapie nie mogę ani potwierdzić, ani zaprzeczyć – mówi prokurator Marcinkowski. – Wszystkie okoliczności będą dopiero badane w toku postępowania.
Wiadomo jedynie, że teren natychmiast zabezpieczyła specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego z Leżajska. Cztery osoby, które mogły mieć kontakt z toksyną, zostały objęte obserwacją w szpitalu. Policja nie podaje, czy były to osoby postronne, czy uczestnicy akcji ratunkowej.
Więcej pytań niż odpowiedzi
Prokurator nie ujawnia, kto natrafił na ciało, ani kiedy dokładnie rodzina zgłosiła zaginięcie mężczyzny. – Ze względu na dobro rodziny nie chcemy udzielać takich informacji – zastrzega.
Nie wiadomo też, skąd mężczyzna miałby zdobyć cyjanowodór – substancję niedostępną w obrocie detalicznym, wykorzystywaną głównie w przemyśle. Wszystko wskazuje na to, że odpowiedzi przyniosą dopiero wyniki sekcji i badania laboratoryjne.
Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, możesz się zgłosić do Ośrodków Interwencji Kryzysowej (OIK), które są w każdym większym mieście. Możesz tam otrzymać pomoc psychologiczną, prawną, materialną. Część OIK-ów jest czynna całą dobę i np. prowadzi noclegownie. POMOC jest bezpłatna! Nie musisz mieć ubezpieczenia.
Jeśli masz uporczywe i silne myśli samobójcze, możesz się także zgłosić do każdego szpitala psychiatrycznego. Tam również nie jest potrzebne ubezpieczenie zdrowotne. W sytuacjach nagłych (o ile powiesz, że to sprawa pilna), lekarz musi Cię przyjąć tego samego dnia.
/2
123RF / Google Street View
Zagadkową śmierć w lesie w Uluczu bada Prokuratura Rejonowa w Brzozowie.
/2
– / Google Street View
Prokuratura Rejonowa w Brzozowie.