Szwedzki poradnik na wypadek wojny. Możesz pobrać go po polsku
W listopadzie rządy Szwecji i Finlandii opublikowały poradniki instruujące obywateli, co należy zrobić w przypadku wybuchu III wojny światowej lub dużego kryzysu. Szwedzka Agencja ds. Sytuacji Nadzwyczajnych rozesłała zaktualizowaną wersję broszury “Na wypadek kryzysu lub wojny” do pięciu milionów gospodarstw domowych w kraju.
Czytaj także: Broszura wojenna dla każdej rodziny. Szwecja się szykuje “Na wypadek kryzysu lub wojny”
Szwecja szykuje obywateli na III wojnę światową. Wydali poradnik, jak się przygotować
Książeczka ma 32 strony i dokładnie opisuje, jak przygotować się na sytuację kryzysową. Pobrać ją można ze strony internetowej Szwedzkiej Agencji Obrony Cywilnej pod tym adresem: https://rib.msb.se/filer/pdf/30877.pdf.
“Żyjemy w niespokojnych czasach. W kraju położonym niedaleko nas toczy się wojna. Terroryzm, cyberataki i dezinformacja służą do wyrządzania szkód i wpływania na społeczeństwo. Aby chronić się przed niebezpieczeństwem, musimy się zjednoczyć i wspólnie wziąć odpowiedzialność za nasz kraj. Jeśli dojdzie do napaści na Szwecję, wszyscy musimy wziąć udział w obronie niepodległości i demokracji” — czytamy w przewodniku.
Z broszury mieszkańcy Szwecji dowiadują się m.in., jakie są systemy ostrzegawcze, jak chronić się przed atakiem lotniczym czy atomowym, jak zadbać o bezpieczeństwo cyfrowe, co warto mieć w domu czy jakie są zasady ewakuacji i gdzie znajdują się schrony. To standardowe informacje, jakie zazwyczaj znajdują się w takich dokumentach. Po zapoznaniu się z poradnikiem zainteresowała nas jednak szczególnie jedna kwestia.
Władze Szwecji pomyślały nawet o “gospodarowaniu odchodami”
Chodzi o sprawy związane z toaletą — coś, o czym wielu z nas by nie pomyślało, tymczasem władze Szwecji dokładnie opisały swoim obywatelom, jak radzić sobie z odchodami w sytuacjach kryzysowych.
“Jeśli nie będzie wody w kranie, np. z powodu braku prądu, nie będzie możliwości spuszczania wody w toalecie. Przygotuj się do gospodarowania odchodami i pamiętaj o zachowaniu higieny. Możesz oddawać mocz do toalety, nawet jeśli nie można spuszczać wody. Wyrzucaj papier toaletowy do kosza na śmieci lub wiadra z pokrywą. Kał możesz oddawać do woreczków foliowych lub worków na śmieci w toalecie, używać latryny lub wiadra z pokrywą. Kał możesz przykryć np. podłożem kompostowym lub trocinami. Władze gminy poinformują, jak pozbywać się odchodów” — instruuje szwedzka broszura.
Jak dodano, aby ograniczyć nieprzyjemny zapach, należy unikać mieszania kału z moczem.
Czytaj także: Polska baza celem potencjalnego ataku jądrowego Rosji. Generał tłumaczy, jak jest chroniona
Co ze zwierzętami?
W szwedzkim poradniku pojawiła się też jeszcze jedna ciekawa rada: by mieć w domu zamrożoną wodę w butelkach PET. Po co?
“Butelki będzie można wykorzystać jako wkłady lodowe, gdyby zabrakło prądu. Po rozmrożeniu wodę można wypić. Nie napełniaj butelek do końca, gdyż mogą popękać po zamrożeniu” — zapisano.
W informatorze jest też cała strona poświęcona zadbaniu o zwierzęta domowe. Jak przypominają szwedzkie władze, ponosimy za nie odpowiedzialność również w okresie wojny lub kryzysu. “Zadbaj, aby mieć przygotowane produkty umożliwiające zwierzęciu przeżycie przynajmniej tygodnia” — podkreślono. W przypadku ataku lotniczego Szwedzi mogą zabrać ze sobą zwierzęta domowe do miejsca schronienia, takiego jak piwnica, garaż podziemny czy podziemna stacja metra.
Czytaj także: Putin odpalił potwora? Czym jest RS-26 Rubież?