Sprawca zamachu w Magdeburgu kilka lat temu udzielił wywiadu
Wywiad przypomina “Frankfurter Rundschau”. A. odpowiadał m.in. na pytanie, dlaczego większość osób ubiegających się o azyl z Arabii Saudyjskiej w Niemczech to kobiety, w przeciwieństwie do innych krajów pochodzenia, gdzie większość stanowią mężczyźni.
— Dziewięć na dziesięć osób, które pytają mnie z Arabii Saudyjskiej o system azylowy, to kobiety. Inni działacze na rzecz azylu podają podobne liczby. Być może dzieje się tak dlatego, że azyl jest jedyną drogą do sprawiedliwości dla saudyjskich kobiet. Nawet jeśli kobieta nie jest uciskana, jej los zależy od jej męskiego opiekuna. Są kobiety, które mówią, że mają dobrych mężów, którzy ich nie gnębią, ale zastanawiają się, co się stanie, gdy mąż umrze. Jeśli nowy mąż będzie ją bił, nie otrzyma żadnej pomocy. Kobieta ma ochronę tylko wtedy, gdy w jej rodzinie są silni mężczyźni — tłumaczył wtedy przyszły zamachowiec.
Magdeburg. Zamach na jarmarku. Sprawca kilka lat temu udzielił wywiadu
Kobiety, które potępiły napaści ze strony mężczyzn, trafiły do instytucji przypominających więzienia. Nazywają się Dar al-Reaya, są domami, a rząd twierdzi, że chroni kobiety. Ale kilka kobiet zapewniło mnie, że te domy są w rzeczywistości straszniejsze niż więzienia. W Dar al-Reaya zatrzymane są poniżane, a ich życie jest utrudniane. Celem jest uniemożliwienie kobietom ucieczki od rodziny lub męża w przyszłości
— mówił w 2019 r.
Potwierdził również, że założył stronę internetową, na której informował o możliwościach przelotu i prawach pobytu obywateli Arabii Saudyjskiej za granicą.
— Założyłem wtedy stronę, ponieważ nie mogłem nadążyć za Twitterem lub indywidualnymi odpowiedziami. Jest to łatwiejsze na stronie internetowej, gdzie inni mogą również pomóc. Do tej pory około 100 kobiet skontaktowało się ze mną bezpośrednio, szukając ochrony, ponieważ były lub nadal są gwałcone przez swoich męskich opiekunów. Nie mogą znaleźć takiej ochrony u siebie, we własnym kraju. Władze nie robią nic przeciwko ojcom lub mężom. Wręcz przeciwnie, kobiety ryzykują, że zostaną oskarżone i skazane na chłostę. Taka jest rzeczywistość — ocenił.
Zobacz też:
Dziewulski o zamachu w Niemczech. Wskazuje, że był on “wyjątkowy”
Smutna teoria w sprawie zamachu w Magdeburgu. Sprawca miał problemy