Sławosz Uznański-Wiśniewski. Polak poleci w kosmos, ale nie wyjdzie
Lot Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego to czwarta komercyjna załogowa misja realizowana przez firmę Axiom Space. Udział Polaka w wyprawie to efekt porozumienia zawartego między Ministerstwem Rozwoju i Technologii a Europejską Agencją Kosmiczną. Misję IGNIS wspiera również Polska Agencja Kosmiczna jako wykonawcza jednostka projektu. Uznański-Wiśniewski stanie się drugim Polakiem w historii, który poleciał w kosmos – po Mirosławie Hermaszewskim, który odbył swoją misję w 1978 r.
Misja Ax-4. Kiedy start?
Start misji Ax-4 zaplanowano na 10 czerwca o godz. 8:22 czasu wschodnioamerykańskiego, czyli o 14:22 czasu polskiego. Czteroosobowa załoga wyleci z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego na Florydzie na pokładzie kapsuły Dragon, wyniesionej przez rakietę Falcon 9 – oba pojazdy należą do firmy SpaceX Elona Muska.
Astronauci dotrą do KSC kilka godzin przed startem. Na miejsce startowe – kompleks LC-39A – zostaną przewiezieni samochodami Tesla. Stamtąd, windą dotrą na szczyt rakiety, by przez most powietrzny dostać się do kapsuły.
Siedzenia i role w kapsule
Każdy członek załogi ma przypisaną konkretną pozycję w kapsule Dragon. Dowódczyni Peggy Whitson i pilot Shubhanshu Shukla z Indii zajmą środkowe miejsca. Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski oraz węgierski astronauta Tibor Kapu usiądą po bokach. Jak zdradziła dr Aleksandra Bukała z Polskiej Agencji Kosmicznej, “nasz astronauta ma miejsce przy oknie”.
W trakcie lotu możliwe będzie otwarcie przyłbic hełmów, ale podczas krytycznych etapów, takich jak start czy dokowanie, hełmy muszą pozostać zamknięte.
Czas dokowania zależny od pogody
Dokładny czas potrzebny na dotarcie do ISS pozostaje nieznany – może zająć od 6 do 40 godzin. Wszystko zależy od warunków pogodowych w chwili startu oraz aktualnej pozycji stacji kosmicznej na orbicie. Obecnie przewiduje się, że dokowanie nastąpi po około 20 godzinach.
ISS porusza się z prędkością ponad 28 tys. km na godzinę, dlatego kapsuła musi osiągnąć identyczną prędkość i odpowiednio się zbliżyć, by możliwe było szczelne i bezpieczne połączenie.
Pierwsze chwile na ISS
Po zadokowaniu przez pierwsze dwie godziny astronauci nie będą udzielać żadnych wywiadów – nie będzie też transmisji z ISS. W tym czasie przejdą procedury aklimatyzacyjne i ciśnieniowe. Dopiero potem nastąpi oficjalne powitanie przez siedmioosobową załogę stacji.
Nowi członkowie misji będą mieli 12 godzin na rozpakowanie swoich rzeczy i przygotowanie stanowisk pracy. Ich bagaże – zarówno osobiste, jak i związane z eksperymentami – zostaną zamocowane w wyznaczonych miejscach za pomocą rzepów.
Praca zaplanowana co do minuty
Sławosz Uznański-Wiśniewski spędzi na orbicie około dwóch tygodni. Jego plan przewiduje 80 godzin pracy badawczej oraz udział w działaniach edukacyjnych. Reszta czasu to sen, posiłki i wypoczynek.
Na stacji obowiązują zasady mające zapewnić komfort psychiczny i fizyczny – np. cisza nocna w godzinach 22–6. W tym czasie zabronione jest prowadzenie głośnych eksperymentów, chyba że są absolutnie konieczne i umieszczone w odpowiednich segmentach stacji.
Ekspertka z POLSA podkreśliła, że astronauci będą mieć zagwarantowaną prywatność, szczególnie podczas rozmów z rodzinami i wspólnych posiłków – wtedy wyłączane będą kamery i mikrofony.
Sławosz będzie spał w module Columbus, w przerobionej na kabinę do spania szafie elektronicznej. Jak zaznaczyła dr Bukała: “Jest bardzo cicha – aż tak wyciszona, że nie można jej w pełni zamknąć, bo wtedy Sławosz nie usłyszałby ewentualnego alarmu”.
Sławosz Uznański-Wiśniewski nie wyjdzie w otwartą przestrzeń
Dr Aleksandra Bukała potwierdziła, że: “Sławosz nie został przeszkolony z wychodzenia w przestrzeń kosmiczną i nie ma odpowiedniego skafandra. Ubolewamy nad tym obydwoje ze Sławoszem, bo on bardzo by chciał i ja to dobrze rozumiem”.
Jednocześnie wyraziła nadzieję, że obecna misja to dopiero początek: “Mam nadzieję, że to nie jest ostatnia misja, tylko pierwsza i już w następnej będziemy w tę przestrzeń kosmiczną wychodzić”.
Źródło: PAP
Od niedawna jest żoną astronauty. Jedno w majątku posłanki zaskakuje
Musk zagroził Trumpowi. Lot Polaka w kosmos pod znakiem zapytania? Interweniował internauta