Grubość guza według Breslowa, tzw. poziom Breslowa, jest od wielu lat stosowana w medycynie nowotworowej jako histologiczna klasyfikacja czerniaków złośliwych. Jest to powszechna miara głębokości guzów i jest mierzona od powierzchni skóry do jej najgłębszego punktu. Do dziś poziom Breslowa uważany jest za najważniejszy parametr wpływający na rokowanie w przypadku czerniaka skóry – im grubszy, tym bardziej niebezpieczny. Takie założenie wpływa na przebieg leczenia. Aktualne wyniki badań sugerują, że należy stosować nowe wartości progowe, ponieważ ryzyko czerniaka cienkiego jest często niedoceniane.
Nowa analiza dotyczyła związku między subtelnym wzrostem grubości czerniaka złośliwego a szansami na przeżycie pacjentów. Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie w Sydney w Australii – kraju, w którym znana jest wysoka zachorowalność na raka skóry.
Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dane z rejestrów nowotworów we wszystkich stanach i terytoriach Australii z okresu badania w latach 1982-2014. Obejmowały one jedynie przypadki cienkich inwazyjnych czerniaków pierwotnych – o grubości do jednego milimetra. Zgodnie z klasyfikacją Breslowa są one oceniane ze wskaźnikiem przeżycia na poziomie 90 proc, a zatem bardzo wysokim. Tylko w przypadku guzów o grubości od dwóch milimetrów wskaźnik przeżycia spada do 70 do 80 proc. w ciągu pięciu lat. Do tej pory brakowało precyzyjnych danych na temat wpływu drobniejszych gradacji poniżej 1 milimetra na rokowanie w przypadku raka skóry. Australijscy naukowcy ustalili je teraz.
Oceniając dane 144 447 pacjentów, naukowcy odkryli znacznie zwiększone ryzyko zgonu z powodu raka skóry u tych, u których czerniak przekroczył grubość 0,8 milimetra.
W grupie cienkich czerniaków w praktyce medycznej nie ma wiÄ™kszego rozróżnienia miÄ™dzy różnymi gruboÅ›ciami. DziÄ™ki swoim badaniom naukowcy byli w stanie wykazać, że nawet w tych przypadkach raka skóry, które sÄ… uważane za nieszkodliwe, nawet niewielkie różnice w wielkoÅ›ci – na przykÅ‚ad w zakresie od 0,7 do 0,9 milimetra – mogÄ… mieć znaczÄ…cy wpÅ‚yw na szanse przeżycia. ZalecajÄ…, aby próg 0,8 milimetra zostaÅ‚ wÅ‚Ä…czony do praktyki medycznej jako “wskazówka dotyczÄ…ca leczenia”.
Bardziej niebezpieczna niż palenie? Otyłość jest przyczyną 32 rodzajów nowotworów
Prawie połowa wszystkich przypadków raka ma związek z otyłością! Nowe badanie potwierdza: nadmierne nagromadzenie tłuszczu powoduje 13 rodzajów nowotworów, w tym raka piersi i jelita grubego. Naukowcy zidentyfikowali ostatnio także 19 dodatkowych typów nowotworów powiązanych z przyrostem masy ciała. Badacze podkreślają, że dużej części przypadków raka można potencjalnie zapobiec, utrzymując prawidłową wagę. W badaniu zakrojonym na szeroką skalę, które zostało przeprowadzone na szwedzkim uniwersytecie w Lund wzięło udział aż 4,1 miliona uczestników. Byli obserwowani przez naukowców przez około 40 lat. Badacze skupili się przede wszystkim na wadze i stylu życia partycypantów. Na przestrzeni czterech dekad zidentyfikowano ponad 332 tys. przypadków raka wśród uczestników. Z raportu wynika, że ​​w 40 proc. tych spraw istnieje związek między otyłością a rozwojem nowotworu. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.
Artykuł powstał na podstawie tłumaczenia tekstu z serwisu FITBOOK (Bild.de). Jego autorem jest Laura Pomer
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Source link