W ciągu roku tabloid stracił prawie jedną trzecią swoich odbiorców: średnia dzienna frekwencja na stronie KP spadła z 6,5 mln do 4,3 mln użytkowników, podaje serwis “We Can Explain”, powołując się na statystyki LiveInternet. Moskowskij Komsomolec stracił co piątego czytelnika (-22 proc.). Gazeta.ru zamyka pierwszą trójkę liderów rankingu antyratingowego, a jej oglądalność spadła o 14 proc. Kolejne miejsca zajęły RIA Novosti i Lenta.ru, których popularność spadła odpowiednio o 12 proc. i 11 proc.. TASS, który otrzymał nowego dyrektora generalnego w lipcu 2023 r. z powodu niezadowolenia władz ze zbyt szczegółowego relacjonowania buntu PMC “Wagner”, poniósł najmniejsze straty. Z informacji agencji korzystało o 3 proc. mniej obywateli. Mimo to władze nadal przeznaczają ogromne kwoty na propagandę.
Federalne kanały telewizyjne, gdzie w wielogodzinnych talk-show Rosjanie są przekonywani o sukcesie gospodarki, słuszności wojny z Ukrainą, sugerując wznowienie represji stalinowskich i uderzenie w Europę bronią jądrową, również podupadły, jeśli chodzi o zainteresowanie. Na przykład NTV straciła 13 proc. swoich widzów. Statystyki LiveInternet Channel One są zamknięte. Jednak według Mediascope w 2024 r. niegdyś główny przycisk rosyjskiej telewizji po raz pierwszy w historii spadł na 5. miejsce pod względem średniej dziennej oglądalności, za REN TV. W sumie Channel One stracił prawie jedną czwartą swoich widzów od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Mimo to władze nadal przeznaczają ogromne kwoty na propagandę. W budżecie na 2025 r. rząd zaplanował zwiększenie finansowania państwowych kanałów telewizyjnych, środków masowego przekazu i projektów internetowych do nowego historycznego rekordu w wysokości 137,2 mld rubli. To o 15,9 mld rubli lub 13 proc. więcej niż w 2024 roku.
Propaganda będzie kosztować budżet średnio 11,4 mld rubli miesięcznie lub 2,6 mld rubli tygodniowo, podczas gdy państwowe kanały telewizyjne pozostaną głównymi odbiorcami funduszy. Pierwszy Przycisk otrzyma dotację celową w wysokości 6 miliardów rubli na “wypełnienie powietrza telewizyjnego”. Kolejne 18,6 miliarda rubli przeznaczono dla Pierwszego Kanału, NTV, VGTRK, Publicznej Telewizji Rosji i kanału Karusel na opłacenie transmisji w społecznościach liczących mniej niż 100 tys. mieszkańców.
Finansowanie spółki-matki RIA Novosti, agencji informacyjnej Rossiya Segodnya, kierowanej przez Dmitrija Kiselewa, wzrośnie o 17 proc. do 10,9 mld rubli. Wydatki na TASS wzrosną o 26 proc. do 4,8 mld rubli. Ponadto agencja Regnum i Komsomolskaja Prawda, które nie otrzymały żadnego finansowania państwowego w 2024 r., zostaną podłączone do pieniędzy budżetowych: pierwsza otrzyma dotację w wysokości 152 mln rubli, druga – 438,7 mln rubli.
Putin sięgnie po kolejny kraj po wojnie? To tylko kwestia czasu
Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie Łukaszenka powiedział, że Moskwa i Mińsk stworzą “jedność dwóch niezależnych państw” i wspólnie “przezwyciężą sankcje”. Jednocześnie zauważył, że on i Putin “nie są tak głupi, by działać starymi metodami” i włączyć Białoruś do Rosji. Jednak nowe informacje kłócą się ze słowami białoruskiego polityka. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.
Artykuł powstał na podstawie tłumaczenia tekstu z serwisu The Moscow Times. Oryginalny tekst znajdziecie TUTAJ.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Source link