prognoza na wiosnę i lato 2025. Rekordowe upały coraz bliżej
Po chłodnym lutym wiosna rozpoczęła się zaskakująco wysokimi temperaturami. Marzec już teraz jest o ponad 4 st. C cieplejszy niż norma wieloletnia, a jeśli trend się utrzyma, znajdzie się w czołówce najcieplejszych w historii pomiarów.
Kwiecień 2025: będzie ciepło i wilgotno
Prognozy IMGW wskazują, że w kwietniu średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce będzie powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju ma mieścić się w zakresie normy, jednak na północnym zachodzie i zachodzie możliwe są opady powyżej normy.
Jaka pogoda w maju 2025?
Również w maju średnia miesięczna temperatura powietrza na terenie całego kraju prawdopodobnie będzie powyżej normy wieloletniej. Pod względem opadów nie widać większych anomalii – suma deszczu powinna mieścić się w granicach normy.
Pogoda długoterminowa — czerwiec 2025
Czerwiec zapowiadają się wyjątkowo ciepło – IMGW przewiduje, że średnie temperatury znów przekroczą normę wieloletnią. Oznacza to, że możemy spodziewać się bardzo ciepłych dni już w drugiej połowie wiosny. Jeśli prognozy się sprawdzą, upały mogą przyjść szybciej niż zazwyczaj, a suche okresy mogą utrudnić rolnikom uprawy. Z kolei miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.
Prognoza pogody na lipiec 2025
Lipiec, który tradycyjnie bywa najcieplejszym miesiącem roku, również ma przynieść wyższe temperatury niż standardowe wartości. Możliwe, że pojawią się fale upałów, podczas których temperatura nie będzie spadać poniżej 20 stopni nawet nocą – zjawisko to określane jest mianem tropikalnych nocy.
Choć opady mają być w normie, nie oznacza to równomiernego rozkładu deszczu. Możliwe są okresy całkowitej suszy przeplatane gwałtownymi burzami, co w ostatnich latach staje się coraz bardziej charakterystycznym wzorcem letniej pogody w Polsce.
Prognozy długoterminowe – jak je rozumieć?
IMGW stosuje klasyfikację temperatur i opadów względem normy z lat 1991-2020. Jeśli prognoza wskazuje, że miesiąc będzie “powyżej normy”, oznacza to, że temperatury będą wyższe niż w przeszłości przez co najmniej 20 lat tego okresu. Analogicznie, “w normie” to wartości typowe dla 10 z 30 lat, a “poniżej normy” – chłodniejsze miesiące niż w 20 latach tego okresu.
Warto pamiętać, że prognozy długoterminowe obarczone są dużą niepewnością. Choć meteorolodzy wykorzystują zaawansowane modele, wiele czynników atmosferycznych może wpłynąć na rzeczywisty przebieg pogody. Z tego względu długoterminowe przewidywania traktuje się jako możliwy, a nie pewny scenariusz.
Źródło: IMGW
Kiedy wiosna? W najbliższych dniach pogoda znów zaskoczy, niepokojąca prognoza długoterminowa
Kampinoski Park Narodowy budzi się do życia. “Widać pierwsze oznaki wiosny”
Śnieżycowy Jar otwarty dla turystów. Warto się pośpieszyć, by zobaczyć kwiatowy dywan
/8
IMGW-PIB / Materiały prasowe
W kwietniu średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce będzie powyżej normy wieloletniej.
/8
IMGW-PIB / Materiały prasowe
Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju ma mieścić się w zakresie normy.