Pogoda w kwietniu jak w kalejdoskopie. Nad Polskę nadciąga “jęzor zimna”
Według prognoz europejskiego modelu ECMWF początek kwietnia przyniesie napływ ciepłych mas powietrza nad Polskę. Temperatury mogą osiągnąć wartości powyżej normy wieloletniej. Średnia miesięczna temperatura w kwietniu ma być wyższa od normy z lat 1991-2020 o 0,5-1 st. C, a na północy kraju nawet o 1-1,5 st.
Ciepły początek miesiąca
Prognozy meteorologiczne wskazują, że początek kwietnia termometry wskażą nawet do 20 st. C. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Kujawach, gdzie słupki rtęci mogą osiągnąć 17-20 st. W innych częściach kraju temperatury będą nieco niższe, jednak wciąż komfortowe, oscylujące wokół 15-16 st. C. Takie warunki sprzyjać będą spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i wiosennym aktywnościom.
Pogoda w kwietniu. Nad Polskę nadciąga “jęzor zimna”
Niestety, po ciepłym początku miesiąca, prognozy wskazują na możliwość nadejścia tzw. jęzora zimna już w drugim tygodniu. Zimne masy powietrza pochodzenia arktycznego mogą spowodować znaczny spadek temperatur, zwłaszcza we wschodnich regionach Polski. W niektórych miejscach temperatury przy gruncie mogą spaść nawet do -5 st. C.
Opady w kwietniu poniżej normy
Prognozy długoterminowe wskazują również na możliwość wystąpienia niższych niż zwykle sum opadów w kwietniu. W większej części kraju suma opadów może być niższa o 5-10 mm od normy wieloletniej. Jedynie w województwach lubuskim, dolnośląskim, lubelskim oraz częściowo w warmińsko-mazurskim i podlaskim opady mogą utrzymać się w normie.
Co dalej? Prognozy długoterminowe na kwiecień
Choć drugi tydzień miesiąca będzie chłodny, prognozy wskazują, że po 15 kwietnia temperatura zacznie się stopniowo podnosić. Niestety, pogoda wciąż będzie zmienna, a okresy cieplejsze mogą przeplatać się z kolejnymi spadkami temperatur. Pełna stabilizacja i typowo wiosenne temperatury mogą nadejść dopiero pod koniec miesiąca.
Jak się przygotować na przymrozki?
Biorąc pod uwagę przewidywane skrajne wahania temperatur, warto być przygotowanym. Osoby planujące prace ogrodowe powinny zwrócić szczególną uwagę na możliwe przymrozki, które mogą zagrozić młodym roślinom. Również osoby planujące podróże powinny śledzić bieżące prognozy i dostosować ubiór do szybko zmieniających się warunków atmosferycznych.
Źródło: IMGW
Przeczytaj też:
Polacy pokochali świąteczne wyjazdy. W czasie Wielkanocy coraz trudniej tu o wolne miejsca
Łazik odkrył “jaja pająka” na Marsie. I nikt nie wie, skąd się wzięły
Najbardziej śmiertelna choroba zakaźna na świecie powróciła do Polski po pandemii. Jakie są objawy?