Paris Jackson świętuje piąty rok abstynencji. Alkohol zrobił z jej życia piekło
Paris Jackson, 26-letnia córka legendarnego Michaela Jacksona, niedawno podzieliła się na Instagramie swoim wyczynem. “Cześć, jestem Paris Jackson i jestem uzależniona od alkoholu i heroiny. Powiedzieć, że jestem wdzięczna, byłoby niewystarczającym eufemizmem. Wdzięczność ledwie oddaje to, co czuję” – zaczęła artystka, której droga do przezwyciężenia uzależnienia była kręta i wyboista.
W opublikowanym w mediach społecznościowych filmie Paris zestawiła obrazy ze swojej przeszłości – wypełnionej alkoholem, papierosami i melancholią – z aktualnymi scenami, w których emanuje szczęściem, pasją do muzyki i modelingu oraz miłością do partnera, Justina Longa. Paris podkreśla, że nic z tego nie byłoby możliwe, gdyby nie podjęła decyzji o odstawieniu substancji uzależniających.
“To dzięki trzeźwości mogę dziś się uśmiechać. Mogę tworzyć muzykę. Mogę doświadczać radości z miłości do moich psów i kota. Mogę czuć złamane serce w całej jego okazałości. Mogę przeżywać żałobę. Mogę się śmiać. Mogę tańczyć. Mogę ufać. Czuję słońce na skórze i jest ciepłe. Zrozumiałam, że życie dzieje się niezależnie od tego, czy jestem trzeźwa, czy nie, ale dziś mogę się w nim w pełni pojawić” – czytamy.
W przeszłości Paris zmagała się z depresją i stanami lękowymi, co dodatkowo potęgowało jej problemy z alkoholem i narkotykami. Jak sama przyznała, brak wsparcia w trudnych momentach życia skłonił ją do szukania ukojenia w substancjach psychoaktywnych. Wiele tatuaży na jej ciele jest pamiątką po tym mrocznym okresie – pokrywały blizny, będące efektem autoagresji. Na szczęście, pięć lat temu postanowiła zmienić swoje życie i podjęła walkę z nałogiem. Dziś jest dowodem na to, że powrót do zdrowia i szczęścia jest możliwy, nawet po latach destrukcyjnych nawyków.
Jak alkohol niszczy organizm?
Długotrwałe nadużywanie alkoholu ma katastrofalny wpływ na zdrowie. Alkohol jest przyczyną ponad 200 różnych chorób, w tym wielu nowotworów, takich jak rak wątroby, krtani czy piersi u kobiet. Prowadzi także do schorzeń, takich jak:
- Marskość wątroby
- Nadciśnienie tętnicze
- Uszkodzenie nerwów
- Choroby mięśnia sercowego
- Wrzody żołądka i zaburzenia trawienne
Warto też wspomnieć o jego destrukcyjnym wpływie na mózg – nadużywanie alkoholu powoduje obumieranie komórek nerwowych, co prowadzi do problemów z pamięcią i koncentracją.
Czytaj także: 76-letnia gwiazda Hollywood schudła 45 kilogramów po zdiagnozowaniu cukrzycy. Jak tego dokonała?
Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu
Chociaż szkody wywołane przez alkohol mogą być poważne, organizm ma zdolność do regeneracji po zaprzestaniu picia.
- Wątroba: To organ, który regeneruje się najszybciej. Już po kilku tygodniach abstynencji wartości wątrobowe się poprawiają, a stłuszczenie wątroby może zniknąć całkowicie po około sześciu tygodniach odpowiedniej diety i braku alkoholu.
- Mózg: Powstrzymanie się od picia przywraca zdolności poznawcze. Badania pokazują, że kora mózgowa zaczyna się regenerować już po siedmiu miesiącach, a pierwsze pozytywne efekty są widoczne już po kilku tygodniach.
- Układ trawienny: Zapalenia błony śluzowej żołądka, wywołane alkoholem, ustępują po jednym do dwóch miesięcy abstynencji.
Te pozytywne zmiany pokazują, jak ogromny wpływ na nasze ciało ma rezygnacja z alkoholu. Dla wielu ludzi inspiracją do zmiany mogą być inicjatywy takie jak „Suchy styczeń”, które pomagają podjąć pierwszy krok ku zdrowszemu życiu.
Artykuł powstał na podstawie tłumaczenia tekstu z serwisu FITBOOK (Bild.de). Jego autorem jest Martin Lewicki
Były model bielizny zdradza swoje sekrety. Mark Wahlberg ma 53 lata i nadal wygląda jak atleta