Zobacz również: Jak rozpoznać, że jesteś manipulowany? 7 oznak, że coś jest nie tak. Musisz na to uważać zarówno w pracy, jak i w związku!
Smartfony a zdrowie. Wyniki badań WHO uspokajają użytkowników
“Kiedy Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) zaklasyfikowała fale radiowe jako potencjalny czynnik rakotwórczy w 2011 roku, opierało się to na ograniczonych dowodach” — wyjaśnia autor badania Ken Karipidis z Australijskiej Agencji Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Jądrowego (ARPANSA). Jego przegląd obejmuje większy zestaw danych i nowsze badania. Obecnie można z większą pewnością stwierdzić, że fale radiowe “nie stanowią zagrożenia dla zdrowia”.
W badaniu, w które zaangażowani są również niemieccy naukowcy Dan Baaken i Maria Blettner, przeanalizowano 63 publikacje z 22 krajów z lat 1994-2022. Prace koncentrowały się na wpływie fal radiowych, używanych w telefonach komórkowych, telewizorach, monitorach i radarach. Według naukowców długotrwałe korzystanie z telefonów komórkowych nie wykazało zwiększonego ryzyka zachorowania na raka, nawet u dzieci.
Ken Karipidis podkreśla, że wyniki badania WHO, które zostało zlecone w 2019 roku, są na ten moment jednoznaczne:
Doszliśmy do wniosku, że dowody nie wskazują na związek między używaniem telefonów komórkowych a rakiem mózgu lub innymi nowotworami głowy i szyi. Pomimo gwałtownego wzrostu używania telefonów komórkowych, wskaźniki zachorowań na raka mózgu nie uległy zmianie. Dobrze wiedzieć, że wyniki otrzymane od WHO także to potwierdzają
Nowe badanie WHO rozwiewa wątpliwości. Smartfony nie powodują raka. Agencja jednak dalej będzie monitorować sprawę
Keith Petrie z Uniwersytetu w Auckland podkreśla wiarygodność ostatniego badania WHO:
Jest to bardzo obszerny raport sporządzony przez szanowaną międzynarodową grupę, która dokonała przeglądu dostępnych dowodów na wpływ częstotliwości radiowej na ryzyko wystąpienia guzów mózgu i powiązanych nowotworów
Pomimo tego, że wszystko jest jasne, naukowcy zalecają dalsze monitorowanie, szczególnie w przypadku nowych technologii, takich jak 5G. Nadal nie ma pewności co do tego, jak promieniowanie będzie działać przez kilka dziesięcioleci i w bardziej podatnych grupach ludności.
Artykuł powstał na podstawie tłumaczenia tekstu z serwisu Bild.de. Jego autorem jest Jenna Muller
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Zobacz również:
Zwrot w sprawie Kredytu naStart. “To będzie zupełnie coś innego”
Można budować bliżej sąsiada. Weszła wielka zmiana
Zbadali kawę i herbatę ze sklepów. Szok, co w nich znaleźli