Nadmierna senność w ciągu dnia zwiastuje demencję. Na co uważać?
Liczba ludzi cierpiących na demencję rośnie z każdym dniem na całym świecie. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia z tą chorobą zmaga się obecnie 55 milionów osób. Osoby starsze, które są śpiące i pozbawione motywacji w ciągu dnia, mogą być bardziej narażone na stan przed demencją. Pokazuje to aktualne badanie opublikowane w czasopiśmie “Neurology”. Na co dokładnie trzeba uważać?
Zobacz również: Cudowny składnik w diecie. Zmniejsza ryzyko demencji o 28 proc.! To jednak nie wszystko
Czujesz zmęczenie w ciągu dnia? To może być sygnał ostrzegawczy zwiastujący demencję
Naukowcy odkryli, że osoby z nadmierną sennością w ciągu dnia i brakiem entuzjazmu były bardziej narażone na rozwój stanu przed demencją niż osoby bez tych problemów. Osoby dotknięte chorobą chodzą wolniej i mają problemy z pamięcią. Stan ten, zwany zespołem ryzyka motoryczno-poznawczego, może wystąpić przed rozwojem demencji.
W badaniu wzięło udział 445 osób w średnim wieku 76 lat, które nie cierpiały na demencję. Początkowo uczestników pytano o problemy z pamięcią, a ich prędkość chodzenia badano na bieżni przez trzy lata.
Zapytano ich także, jak często mają problemy ze snem i jak do nich dochodzi. Np. czy budzą się w środku nocy, nie zasypiają w ciągu 30 minut od położenia się w łóżku, czy jest im za gorąco lub za zimno, czy przyjmują leki na uspokojenie, aby zasnąć.
Aby określić, czy dana osoba cierpi na nadmierną senność w ciągu dnia, badacze wykorzystali następujące wskaźniki: jak często uczestnik miał problemy podczas prowadzenia pojazdu, czy nie może zasnąć podczas jedzenia lub podczas zajęć towarzyskich. Zdolności i zakres entuzjazmu dostarczyły także autorom badania informacji na temat stanu danej osoby.
Wyniki: w sumie 177 osób spełniło definicję złego snu, a 268 osób spełniło definicję dobrego snu. Na początku badania 42 osoby miały stan przed demencją. Z czasem na syndrom zachorowało kolejnych 36 osób. Spośród osób cierpiących na nadmierną senność w ciągu dnia i brak entuzjazmu zachorowało 35,5 proc. w porównaniu z 6,7 proc. osób bez tych problemów.
Na podstawie oceny naukowcy odkryli, że u osób cierpiących na nadmierną senność w ciągu dnia i brak entuzjazmu ryzyko wystąpienia stanu przed demencją było ponad trzy razy większe niż u osób bez tych problemów.
“Nasze wyniki podkreślają potrzebę badań przesiewowych pod kątem problemów ze snem” – stwierdziła autorka badania Victoire Leroy z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku. “Istnieje możliwość, że ludzie uzyskają pomoc w rozwiązaniu problemów ze snem, zapobiegając w ten sposób pogorszeniu funkcji poznawczych w późniejszym życiu”. – dodała.
Ograniczeniem badania jest to, że uczestnicy samodzielnie zgłaszali dane dotyczące snu, w związku z czym mogli nie pamiętać wszystkiego dokładnie.
Cudowny składnik w diecie. Zmniejsza ryzyko demencji o 28 proc.! To jednak nie wszystko
Eksperci zidentyfikowali łącznie czternaście czynników wzmożonego ryzyka występowania tej podstępnej choroby. Wiek i predyspozycje genetyczne są nadal najistotniejsze. Naukowcy odkryli jednak, że pogarszający się wzrok i podwyższony poziom cholesterolu również należą do katalizatorów. Eksperci zbadali ostatnio, jak ważne może być odżywianie dla rozwoju demencji. Odkryli, że żywność zawierająca pewien składnik odżywczy może zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia o 28 proc.! Informujemy, jaki to składnik odżywczy, które pokarmy go zawierają, ile należy go spożywać i jak wpływa on na organizm. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.
Artykuł powstał na podstawie tłumaczenia tekstu z serwisu Bild.de. Jego autorem jest Jenna Muller
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.