Masz taki kod PIN? Natychmiast go zmień. Możesz stracić pieniądze
Czterocyfrowy kod PIN wydaje się bastionem ochrony naszych danych osobistych. Z pozoru 10 tys. możliwych kombinacji może sprawiać wrażenie solidnej zapory przed niepożądanymi intruzami. Specjalista w dziedzinie cyberbezpieczeństwa Jake Moore alarmuje jednak, że prosty ciąg cyfr może stać się “przepustką” dla hakerów. Ustawiliście któryś z tych kodów PIN? Fatalny wybór. Przestępcy już zacierają ręce.
Analiza przeprowadzona przez “Data Genetics” na podstawie 3,4 mln kodów PIN, które ujrzały światło dzienne po incydentach związanych z bezpieczeństwem danych, rzuca nowe światło na nasze cyfrowe nawyki. Wyniki są zatrważające – najczęściej wybierany na całym globie PIN to “1234”, co stanowi blisko 11 proc. wszystkich przypadków. Na kolejnych pozycjach rankingu znajdują się równie przewidywalne “1111”, “0000” i “1212”.
Dziesięć najpopularniejszych kodów PIN:
- 1234,
- 1111,
- 0000,
- 1212,
- 7777,
- 1004,
- 2000,
- 4444,
- 2222,
- 6969.
Raport gazety “Daily Mail” ujawnia jeszcze bardziej niepokojące fakty: testerowi bezpieczeństwa udało się złamać jedną trzecią badanych kodów, posługując się zaledwie 61 próbami. Co więcej — nawet przy ograniczonej liczbie podejść, 20 proc. PIN-ów padło łupem cyberprzestępcy po pięciu próbach.
O ile łatwość odgadnięcia najpopularniejszych kombinacji nie dziwi, o tyle ciekawostką może być zestawienie dziesięciu najrzadziej wybieranych kodów PIN, wśród których znalazły się takie numery jak “8068”, “8093” czy “8398”.
Nie daj się okraść. Bank i policja mają wskazówki
Jak zabezpieczyć swoje dane w świecie, gdzie cyfrowy kod staje się równie ważny jak klucz do drzwi?
US Bank proponuje kilka metod, w tym “metodę słowną”, polegającą na tworzeniu kodów PIN na podstawie słów i ich odpowiedników na klawiaturze telefonu. Inny sposób to wykorzystanie akronimów osobistych do generowania nieprzewidywalnych kombinacji.
Eksperci są zgodni – kluczowe staje się nie tylko wybór trudnego do odgadnięcia kodu PIN, ale również jego regularna zmiana i unikanie powtarzania tego samego ciągu cyfr na różnych kontach.
Oto jak należy strzec kodu PIN i karty płatniczej. Polska Policja podpowiada:
- nie zapisujmy nigdzie PIN-u karty, a szczególności na samej karcie (funkcjonariusze uczulają, że często się to zdarza),
- zmieniając PIN unikajmy prostych lub przewidywalnych, oczywistych kombinacji, jak np. nasza data urodzin,
- w żadnym wypadku nie udostępniajmy kodu PIN do karty innej osobie,
- płacąc kartą, czy wypłacając z bankomatu pilnujmy, by nikt nie podejrzał wpisywanego przez nas kodu,
- chrońmy kartę przed kradzieżą, nosząc ją w miejscu niedostępnym dla złodzieja,
- nie udostępniajmy karty nikomu — nawet sprzedawcy,
- w przypadku utraty karty musimy ją jak najszybciej zastrzec (numery telefonów do całodobowych central powiadamiania udostępniają nam nasze banki i wystawcy kart — nośmy je zawsze przy sobie, najlepiej zapisane w telefonie komórkowym),
- ubezpieczmy kartę od kradzieży (ubezpieczyciel przejmie odpowiedzialność za transakcje dokonane skradzioną kartą do 24, a nawet 48 godzin przed naszym zastrzeżeniem),
- przy transakcjach internetowych korzystajmy najlepiej ze specjalnych kart debetowych tylko do płatności w internecie,
- sprawdzajmy dokładnie wyciągi z rachunku — jeżeli figurują na nim płatności, których nie dokonaliśmy, powinniśmy natychmiast powiadomić nasz bank,
- zachowujmy wydruki z bankomatów i potwierdzenia zapłaty, możemy je zawsze później porównać z wyciągami z banku,
- zachowujmy e-maile z podstawowymi danymi o zakupie internetowym wysłane ze sklepu internetowego.
Artykuł powstał na podstawie tłumaczenia tekstu z serwisu Bild.de. Jego autorem jest Konstantin Marrach
Zobacz również: Tak kradną nasz PIN! Nie uwierzysz
Ładujesz w ten sposób telefon? Uważaj, hakerzy mogą z łatwością wykraść dane