Czasopismo GeoHealth opublikowało niedawno wyniki badania naukowego, z którego wynika, że substancje takie jak krzemionka, gips, nadchlorany i nanofazowe tlenki żelaza zawarte w pyle marsjańskim mogą mieć zagrażający życiu wpływ na członków potencjalnej misji marsjańskiej. — Największym zagrożeniem jest ryzyko dla płuc astronautów. Ponieważ pył jest tak drobny, spodziewamy się, że pozostanie w płucach astronautów, a jego część zostanie wchłonięta do krwiobiegu — powiedział CNN współautor badania Justin Wang, lekarz z Keck School of Medicine na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.
Niebezpieczeństwo stanowią burze piaskowe na Marsie. Co trzy lata marsjańskie czyli pięć i pół roku ziemskiego, burze te stają się tak duże, że obejmują całą planetę i stają się widoczne z Ziemi. Agencje kosmiczne muszą się przygotować na radzenie sobie z nimi, zanim wyślą na Marsa ludzi. Sciencealert.com wskazuje, że burze te już teraz stanowią poważne zagrożenie dla misji robotycznych, gdyż powodują burze elektrostatyczne, które mogą uszkodzić elektronikę i powodować gromadzenie się kurzu na panelach słonecznych. Jednak problem z zagrożeniem zdrowia ludzi jest dużo większy.
Czytaj też: UFO przestanie być zagadką? W tym roku może nastąpić przełom! NASA: nigdy nie byliśmy bliżej
Wykazały to badania prowadzone nie tylko przez wspomnianego lekarza, ale także we współpracy z badaczami z Centrum Medycyny Kosmicznej Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, Wydziału Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej im. Ann i HJ Smead oraz Laboratorium Fizyki Atmosfery i Przestrzeni Kosmicznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Boulder, a także Biura Gromadzenia i Ochrony Astromateriałów w Centrum Kosmicznym im. Johnsona należącym do NASA. Widać więc, że są bardzo wiarygodne.
Astronauci na Marsie mogą bardzo poważnie zachorować
Serwis sciencealert.com zauważa, że przy użyciu konwencjonalnych metod, podróż na Marsa w jedną stronę zajęłaby od sześciu do dziewięciu miesięcy, podczas których astronauci doświadczyliby zmian fizjologicznych spowodowanych długotrwałą ekspozycją na mikrograwitację. I to zmian bardzo poważnych. Należą do nich zanik mięśni, utrata gęstości kości, osłabienie układu sercowo-naczyniowego itp. Portal zwraca uwagę, że misja powrotna mogłaby trwać nawet trzy lata, w trakcie których astronauci spędziliby co najmniej rok, żyjąc i pracując w grawitacji Marsa (stanowiącej 36,5 proc. grawitacji Ziemi).
To jednak nie wszystko. Zagrożeń jest jeszcze więcej. Astronauci mogą być bardziej narażeni na promieniowanie, którego doświadczą podczas tranzytów i operacji na powierzchni Marsa.
Istnieje wiele potencjalnie toksycznych pierwiastków, na które astronauci mogą być narażeni na Marsie. Co najważniejsze, występuje tam mnóstwo pyłu krzemionkowego, oprócz pyłu żelaznego z bazaltu i żelaza nanofazowego, które reagują z płucami i mogą powodować choroby układu oddechowego. Pył na Marsie jest bardziej niebezpieczny, ponieważ średni rozmiar cząstek pyłu na Marsie jest znacznie mniejszy niż minimalny rozmiar, jaki może wydalić śluz w naszych płucach, więc istnieje większe prawdopodobieństwo, że wywołają chorobę
— stwierdził Justin Wang w “Universe Today”.
Pył na Marsie szkodliwy dla człowieka
W rozmowie z CNN, lekarz wskazał też, że astronauci są już narażeni na ryzyko zwłóknienia płuc z powodu ekspozycji na promieniowanie podczas lotów kosmicznych, a wiele zagrożeń, w tym krzemionka i tlenki żelaza, może powodować choroby płuc, które mogą się nakładać. Podkreślił obawy, że nadchlorany — związki chemiczne, które zostały wykryte na toksycznych poziomach w marsjańskiej glebie — mogą powodować zaburzenia czynności tarczycy i niedokrwistość aplastyczną — stan, w którym organizm przestaje wytwarzać wystarczającą ilość komórek krwi.
Kosmonauci nie polecą na Marsa przez pył?
Wang podkreślił jednak w rozmowie z CNN, że chociaż pył na Marsie nie będzie najbardziej niebezpieczną częścią misji na Czerwoną Planetę, jest to zdecydowanie zagrożenie, które może być szkodliwe dla astronautów, ale można go uniknąć, jeśli dobrze się przygotujemy.
Julia Cartwright, niezależna badaczka z University of Leicester’s Institute for Space, która nie brała udziału w badaniu, powiedziała CNN, że łagodzenie pyłu jest ważną kwestią dla eksploracji kosmosu.
Pył naprawdę dostaje się wszędzie i zachowuje się nieco inaczej niż pył na Ziemi. Tutaj większość pyłu i cząstek przechodzi przez własne podróże transportowe i ma tendencję do bycia dość zaokrąglonymi, gdy patrzy się na nie pod mikroskopem, ponieważ z czasem ulegają stopniowemu zużyciu. Dla porównania, na Księżycu i Marsie mamy do czynienia z bardzo ostrymi, spiczastymi cząstkami, które nie wykazują takiej samej aktywności. Jest to problem, jeśli znajdują się one w powietrzu, którym oddychamy — ostre cząsteczki są bardziej podatne na podrażnienia miękkich błon, co może prowadzić do problemów z płucami
— stwierdziła.
Zwróciła też uwagę, że proces ten można porównać do narażenia na działanie azbestu, włóknistego minerału, który był stosowany w materiałach budowlanych, dopóki badania nie wykazały, że powoduje on choroby, w tym raka płuc.
Jak przezwyciężyć marsjański pył?
CNN rozmawiał również Jonathanem Eastwoodem, profesorem fizyki kosmicznej w Imperial College London, który zgodził się, że potrzebne będą zaawansowane rozwiązania, aby przezwyciężyć zagrożenia stwarzane przez marsjański pył.
Odległość od Ziemi do Marsa oznacza, że szybka ewakuacja z powrotem na Ziemię jest wykluczona, dlatego konieczne jest posiadanie pełnego zaplecza medycznego na powierzchni. Jak podkreślają autorzy, rozwiązanie tego problemu jest wysoce interdyscyplinarne, w którym dyscypliny medyczne, inżynieryjne i naukowe muszą się połączyć, aby znaleźć rozwiązanie
— powiedział CNN.
Inną wypowiedź autorów badania cytuje sciencealert.com. — Ograniczenie zanieczyszczenia siedlisk astronautów pyłem i możliwość filtrowania pyłu, który się przebije, będą najważniejszymi środkami zaradczymi. Oczywiście, część pyłu będzie mogła się przedostać, zwłaszcza gdy marsjańskie burze piaskowe utrudnią utrzymanie czystego środowiska. Znaleźliśmy badania sugerujące, że witamina C może pomóc zapobiegać chorobom spowodowanym narażeniem na chrom, a jod może pomóc zapobiegać chorobom tarczycy spowodowanym nadchloranem — napisali. Podkreślili również, że te i inne potencjalne środki zaradcze należy stosować ostrożnie. Jak wskazał Wang, przyjmowanie zbyt dużej ilości witaminy C może zwiększyć ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych, na które astronauci są już narażeni po spędzeniu długich okresów w warunkach mikrograwitacji.
Jest wiele środków przeciw pyłowi
“Universe Today” podaje, że są różne sposoby ochrony przed marsjańskim pyłem. To specjalne spraye, wiązki elektronów i powłoki ochronne. W miarę rozwoju programu Artemis i zbliżania się misji na Marsa prawdopodobnie zobaczymy postęp w farmakologii i leczeniu medycznym, które również rozwiążą zagrożenia związane z eksploracją kosmosu. Jest to jednak poważny aspekt misji z ludźmi na Marsa, o którym naukowcy i agencje kosmiczne muszą już teraz sporo myśleć.
Zobacz też:
Seryjny zabójca na wolności. Netflix zrobił o nim serial. “Mam jeszcze dużo do zrobienia”
Sensacyjna teoria o prowokacji wobec Rosji podczas poszukiwań żołnierzy. Chodzi o gazociąg