Jaka pogoda w środę, 8 stycznia? O poranku alert niemal dla całej Polski
Polska znalazła się w strefie oddziaływania niżu atmosferycznego z centrum nad południową Skandynawią. W rezultacie napływa chłodne, polarne morskie powietrze, które przynosi zmienną aurę. O poranku szczególnie odczują to kierowcy i piesi, ponieważ warunki atmosferyczne mogą utrudniać poruszanie się na drogach i chodnikach.
W środę, 8 stycznia, prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże na przeważającym obszarze kraju. W wielu miejscach wystąpią opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a lokalnie śniegu. Szczególnie na południu Polski prognozowana jest intensyfikacja opadów, które mogą osiągnąć do 10 mm. W górach możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm.
Temperatura maksymalna w ciągu dnia będzie zróżnicowana: od 1 st. C na północy i w kotlinach górskich, przez 3 st. C w centrum kraju, do nawet 5 st. C na południowym zachodzie. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany, nad morzem i w górach dość silny, z porywami osiągającymi do 65 km/h. Na wyższych wysokościach w Karpatach wiatr może osiągać prędkość do 120 km/h, a w Sudetach – do 100 km/h.
Ostrzeżenie IMGW. Niebezpieczne oblodzenie
IMGW wydało ostrzeżenia 1 stopnia przed oblodzeniem na większości terytorium kraju. Alerty dotyczą północno-wschodnich i północnych regionów, a także części obszarów województwa dolnośląskiego przy granicy z Czechami. Ostrzeżenia obowiązują od godzin wieczornych we wtorek do godz. 8 rano w środę.
Na drogach i chodnikach, zwłaszcza po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, nawierzchnie mogą stać się bardzo śliskie. Temperatura minimalna w nocy wyniosła od -2 st. C do 1 st. C, a przy gruncie spadnie nawet do -4 st. C.
Nocne zmiany pogody
W nocy ze środy na czwartek aura nadal będzie kapryśna. Na północy zachmurzenie umiarkowane, natomiast w pozostałych regionach przeważać będą chmury z większymi przejaśnieniami. W centrum, na południu i zachodzie Polski pojawią się opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a lokalnie również deszczu marznącego, powodującego niebezpieczną gołoledź.
Na południu kraju możliwe są mgły ograniczające widzialność do 400 metrów, co dodatkowo zwiększy ryzyko na drogach. Minimalne temperatury w nocy wyniosą od -3 st. C w kotlinach karpackich i północno-wschodniej Polsce, około 0 st. C na wybrzeżu, do 2 st. C na Śląsku. W górach porywisty wiatr (do 130 km/h w Sudetach, do 90 km/h w Karpatach) może prowadzić do zamieci i zawiei śnieżnych.
Źródło: PAP / IMGW
Ocieplenie tylko chwilowe, już niedługo powrót zimy. Prognozy zapowiadają opady śniegu i mróz
Oto dwa najciemniejsze miejsca w Polsce. Stanowią niezwykłą atrakcję turystyczną
Ranking najbardziej zakorkowanych miast w Europie. W zestawieniu jest polski akcent