Jak rozpoznać wypalenie zawodowe? Oznaki fizyczne i psychiczne
Amerykańska psycholog Molly Burrets zauważyła ostatnio w rozmowie z telewizją CNBC, że każdy z nas może sam rozpoznać wypalenie zawodowe, gdyż nasze ciało wysyła nam sygnały alarmowe! Na co powinieneś zwrócić uwagę, aby zapobiec konsekwencjom wypalenia?
Zobacz również: Będziesz zaskoczony. Dzięki temu trikowi możesz przedłużyć swoje wakacje
Oznaki fizyczne wypalenia zawodowego
“Najczęstsze objawy fizyczne obejmują chroniczne zmęczenie lub bezsenność, a także trudności z zasypianiem lub utrzymaniem regularnego snu” — Burrets powiedziała w wywiadzie dla CNBC. Inne objawy ostrzegawcze obejmują m.in. częste bóle głowy, bóle mięśni, problemy trawienne i częste infekcje spowodowane osłabionym układem odpornościowym.
Oznaki psychologiczne wypalenia zawodowego
Z wypaleniem zawodowym szczególnie często kojarzą się oznaki psychologiczne, które są wyjątkowo charakterystyczne dla tego problemu. Burrets podkreśla, że należy zwrócić uwagę na następujące symptomy, jeśli u nas występują:
► Zwiększona drażliwość i rosnąca frustracja
► Utrata motywacji – szczególnie w przypadku rzeczy, które zazwyczaj sprawiają ci radość
► Uczucie wyczerpania emocjonalnego.
Negatywne uczucia mogą również być oznaką wypalenia. Np. w kwestiach zawodowych (w stosunku do kolegów z pracy, szefa, czynności służbowych) czy w życiu prywatnym (w stosunku do partnera, obowiązków rodzicielskich itp.)
Objawy behawioralne wypalenia zawodowego
Zmiany w zachowaniu są również typowe dla wypalenia zawodowego. Aby poradzić sobie ze stresem, stosujemy różne mechanizmy radzenia sobie. Na przykład przejadanie się, upijanie się lub zwiększone zażywanie narkotyków. Możliwe objawy to również:
► Prokrastynacja, czyli odkładanie zadań i obowiązków
► Izolacja od innych
► Niższa produktywność, szczególnie w pracy
“Jeśli zauważysz, że masz objawy behawioralne, emocjonalne lub fizyczne, jest to czerwona flaga. W tym momencie jesteś wypalony”.” — mówi Burrets.
Odwrócić wypalenie zawodowe – jak wyjść z problemu?
Psycholog daje jednak nadzieję osobom dotkniętym chorobą i udziela wskazówek, jak odwrócić zbliżające się wypalenie zawodowe. Obejmuje to przede wszystkim wizytę u lekarza, aby wykluczyć inną chorobę. Następnie powinieneś spróbować zminimalizować czynniki stresogenne – nawet jeśli jest to trudne. Burrets podkreśla:
Musimy wyznaczyć granice, aby zapobiec wypaleniu zawodowemu. Celem jest usunięcie z naszych obowiązków niektórych nieistotnych rzeczy i być może zastąpienie ich zajęciami związanymi z samoopieką lub po prostu zapewnienie sobie więcej czasu wolnego, więcej odpoczynku i relaksu
Dalsze wskazówki eksperta to: ćwiczenia i aktywność fizyczna, spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną, znalezienie nowego hobby. Ćwiczenie medytacji i uważności również pomaga zmniejszyć stres w naszym życiu.
Artykuł powstał na podstawie tłumaczenia tekstu z serwisu Bild.de. Jego autorem jest Stefanie May
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Przeczytaj także:
Poważny wypadek z udziałem motorowerzysty i busa. 66-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa
Przestraszony trzylatek na ulicy. Kiedy pytano go, jak się nazywa, w kółko powtarzał dwa słowa