Gdzie rosną grzyby? W tych miejscach znajdziesz ich całe mnóstwo
Polska jest prawdziwym rajem dla grzybiarzy. Od sierpnia do października lasy obfitują w różnorodne gatunki grzybów. Najlepsze regiony na grzybobranie to pogranicze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, a także obszary województw wielkopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. To tam najczęściej można liczyć na znalezienie mnóstwa dorodnych okazów.
Skuteczne grzybobranie wymaga znajomości terenu, który odwiedzamy. Doświadczeni grzybiarze, rokrocznie wracający w te same miejsca, doskonale wiedzą, w której części lasu i o jakiej porze pojawiają się konkretne gatunki grzybów.
Wiedza ta zdobywana jest z czasem – warto więc regularnie eksplorować różne lasy, zwracając uwagę na specyfikę podłoża i drzewa, pod którymi rosną grzyby. Trzeba pamiętać, że grzybnia, ukryta w ziemi, to organizm wieloletni, dlatego w tych samych miejscach grzyby mogą pojawiać się co roku.
Swoje grzybobranie warto zaplanować, gdy jest ciepło i po deszczu, gdy wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi owocników.
Gdzie rosną grzyby?
Różne gatunki grzybów preferują różne typy lasów i warunki środowiskowe. Koźlarze najczęściej znajdziemy pod brzozami, sosnami, topolami, grabami, modrzewiami i leszczynami. Kurki rosną pod sosnami i świerkami, niekiedy też pod brzozami, bukami i dębami. Maślaki upodobały sobie lasy liściaste i mieszane, a prawdziwki najczęściej spotykane są w lasach iglastych, np. pod sosnami i świerkami.
Podgrzybki brunatne najczęściej spotyka się w lasach iglastych, ale czasem też w lasach liściastych, pod dębami i bukami. Z kolei podgrzybki złotawe są popularne w górach, przede wszystkim pod świerkami, sosnami i dębami. Natomiast rydze zazwyczaj rosną pod sosnami, a także na trawiastych terenach i miejscach dobrze nasłonecznionych.
Warto więc zwracać uwagę na otoczenie, w którym się znajdujemy – zrozumienie, jakie gatunki drzew sprzyjają poszczególnym grzybom, może znacząco zwiększyć szanse na obfite zbiory.
Zasady bezpieczeństwa podczas grzybobrania
Grzybobranie to przede wszystkim przyjemność, ale trzeba pamiętać, że może okazać się niebezpieczne. Podstawową zasadą jest zbieranie tylko tych grzybów, co do których mamy absolutną pewność, że są jadalne. W razie wątpliwości lepiej zostawić grzyba w lesie niż ryzykować zdrowie.
Ponadto należy przestrzegać zasad ochrony przyrody – unikać zbierania grzybów w rezerwatach i parkach narodowych oraz nie niszczyć grzybów, które mogą pełnić ważną rolę w ekosystemie, nawet jeśli nie nadają się do spożycia.
Źródło: grzyby.pl
Kiedy zaczyna się sezon na grzyby? Idź do lasu w tym terminie, obfite zbiory gwarantowane
Niedługo szczyt sezonu grzybowego. Eksperci ostrzegają przed dużym niebezpieczeństwem
Czy myć grzyby przed suszeniem? Ten popularny błąd może zrujnować twoje zbiory