Published On: Fri, Mar 28th, 2025
Business | 3,659 views

Eksplozja termonuklearna możliwa w każdej chwili. Będzie widoczna z Ziemi


T CrB, położona w odległości niemal 3 tys. lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Korony Północnej, to układ podwójny — dwie skrajnie różne gwiazdy: biały karzeł oraz czerwony olbrzym. Biały karzeł, o rozmiarach porównywalnych do Ziemi i masie podobnej do Słońca, jest pozostałością po gwieździe, która wyczerpała swoje paliwo. Towarzyszy mu czerwony olbrzym o rozmiarach sięgających niemal 100 razy wielkości Słońca.

— Silna grawitacja białego karła powoduje przechwytywanie materii z jego towarzysza. Zgromadzona materia ulega kompresji, a kiedy osiągnie masę krytyczną, następuje wybuch termojądrowy, przypominający detonację bomby

— wyjaśnia prof. Joanna Mikołajewska z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN.

Eksplozja termonuklearna możliwa w każdej chwili

Udokumentowane eksplozje tej niezwykłej gwiazdy miały miejsce w latach 1866 i 1946, przy czym charakterystyczne dla T CrB jest jej regularność — mniej więcej raz na 80 lat. Po każdej erupcji biały karzeł pozostaje nienaruszony, co pozwala procesowi powtarzać się niezmiennie. Naukowcy spodziewali się kolejnej eksplozji już w 2024 r., ponieważ na koniec 2023 r. zaobserwowano spadek jasności gwiazdy, podobny do tego, który poprzedził wybuch w 1946 r. Jednak mimo rosnącego napięcia, erupcja się nie wydarzyła.

/8


NASA/Goddard Space Flight Center / Materiały prasowe

T CrB jest położona w odległości niemal 3 tys. lat świetlnych od Ziemi.

/8


NASA/Goddard Space Flight Center / Materiały prasowe

To gwiazdozbiór Korony Północnej,



Source link