Dziewięć osób z podejrzeniem Haff po zjedzeniu ryb. GIS publikuje nowe dane
Po zjedzeniu ryb z Zalewu Wiślanego dziewięć osób z północnej Polski trafiło do szpitali z objawami choroby Haff. Służby sanitarne nie spuszczają tematu z oka. GIS oraz wojewodowie nadal monitorują sytuację i apelują o rozwagę przy spożyciu ryb z tego akwenu.
Zalew Wiślany, leżący na styku województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, znów wzbudził niepokój. W maju i na początku czerwca potwierdzono dziewięć przypadków podejrzeń choroby Haff — tajemniczego schorzenia wywoływanego prawdopodobnie przez toksynę obecną w rybach.
GIS potwierdza: dziewięć zatruć po spożyciu ryb z Zalewu
Według najnowszych danych do 1 czerwca 2025 r. na Pomorzu i Warmii zgłoszono łącznie dziewięć przypadków podejrzeń zatrucia po spożyciu ryb z Zalewu Wiślanego. W większości były to lekkie przypadki, niewymagające specjalistycznego leczenia. Wojewodowie Pomorski i Warmińsko-Mazurski we współpracy z GIS-em nadzorują działania inspekcji sanitarnych, weterynaryjnych i rybackich. Do wszystkich placówek medycznych w kraju przekazano aktualne informacje o objawach choroby i zalecenia w przypadku podejrzeń.
Jak podaje GIS, obecnie nie stwierdzono przeciwwskazań do jedzenia ryb z Zalewu Wiślanego. Jednak nadal zaleca się, by spożywać je w umiarkowanych ilościach. Flądra i węgorz, które były wskazywane w pierwotnym ostrzeżeniu, nie zostały jeszcze w pełni wykluczone jako źródło problemu. Toksykologiczne analizy pobranych ryb wciąż trwają. Kolejny komunikat ma się pojawić, gdy znane będą wyniki badań.
Objawy choroby Haff – co powinno zaniepokoić?
Choroba Haff, zwana również chorobą Zalewu Wiślanego, może dawać o sobie znać w ciągu kilku lub kilkunastu godzin po zjedzeniu zainfekowanej ryby.
Typowe objawy to:
- silne bóle mięśni (szczególnie karku, pleców, nóg),
- sztywność, osłabienie,
- ciemne zabarwienie moczu.
Może wystąpić także duszność, ból w klatce piersiowej i brzucha, nadmierne pocenie się, wymioty czy uczucie rozbicia. Służby sanitarne apelują, by w razie ich wystąpienia natychmiast zgłosić się do lekarza.
Tajemnicza toksyna pozostaje nieznana
Wciąż nie udało się ustalić, jaka toksyna wywołuje chorobę Haff. Prawdopodobnie jest to substancja biologiczna, która może powstawać w rybach w określonych warunkach środowiskowych. Co istotne — nie znika podczas obróbki termicznej, więc nawet smażenie czy gotowanie nie gwarantuje bezpieczeństwa. Dlatego spożywanie ryb z podejrzanych źródeł, szczególnie w dużych ilościach, wiąże się z ryzykiem.
Źródło: GIS