Długoterminowa prognoza pogody. Do kiedy deszcz będzie badał? Wróci lato?
Tegoroczne lato nie rozpieszcza miłośników plażowania i górskich wędrówek. Deszcze, burze i chłodniejsze dni znacznie utrudniają planowanie wypoczynku. Do kiedy będzie padał deszcz? W najnowszych prognozach długoterminowych na dwa tygodnie w przód pojawiła się jednak szansa na poprawę. Sierpień może przynieść nie tylko więcej słońca, ale też łagodniejsze, stabilne temperatury.
Pogoda długoterminowa. Przełom lipca i sierpnia pod znakiem niżu. Spodziewane kolejne ulewy
Obecna sytuacja pogodowa w Polsce to efekt działania tzw. niżu genueńskiego, który przynosi duże ilości opadów. Jego wpływ szczególnie odczuwalny jest we wschodniej, południowej i centralnej części kraju. Burze i ulewy mają potrwać jeszcze przez kilka dni.
To oznacza, że końcówka lipca i pierwsze dni sierpnia nie zapowiadają się optymistycznie. Można spodziewać się lokalnych podtopień, gwałtownych zjawisk atmosferycznych i obniżenia temperatury. W niektórych regionach termometry nie pokażą więcej niż 20 stopni Celsjusza.
Kiedy przestanie padać? Prognozy długoterminowe dają nadzieję
Z analizy dostępnych modeli meteorologicznych wynika, że druga i trzecia dekada sierpnia może przynieść wyraźną poprawę pogody. Meteorolodzy wskazują na możliwość ustabilizowania się warunków atmosferycznych dzięki działaniu wyżu barycznego.
Nie oznacza to jednak fali upałów. Temperatury mają utrzymywać się w normie sezonowej – w przedziale 20–25 st. C. To dobra wiadomość dla tych, którzy planują aktywny wypoczynek w Polsce. Słoneczna i ciepła pogoda bez skrajnych zjawisk może być idealnym tłem dla rodzinnych wyjazdów i urlopów.
Do kiedy ulewy? Sierpniowy długi weekend z pogodowym optymizmem
Szczególną uwagę warto zwrócić na prognozy na połowę sierpnia, kiedy wypada długi weekend (15–17 sierpnia). Już teraz pojawiają się sygnały, że właśnie wtedy może utrzymywać się stabilna i słoneczna aura. Jeśli prognozy się potwierdzą, to będzie jeden z niewielu tak sprzyjających momentów tegorocznego lata.
Warto jednak pamiętać, że prognozy długoterminowe – mimo coraz większej precyzji modeli – nadal niosą ryzyko błędu. Układy atmosferyczne mogą się zmieniać, dlatego zaleca się bieżące śledzenie komunikatów pogodowych i nietraktowanie odległych prognoz jako gwarancji.
Źródło: IMGW / Onet