CKE opublikowało listę. Nowe tematy na ustną maturę z polskiego 2026-2028
Na egzaminie ustnym z języka polskiego maturzysta losuje zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch zadań. Jedno z nich dotyczy lektury obowiązkowej i pochodzi z grupy zadań jawnych ogłoszonych przez CKE. Drugie zadanie związane jest z literaturą lub innymi dziełami sztuki i wymaga omówienia na podstawie dołączonego tekstu, np. ikonograficznego, literackiego czy językowego. To zadanie pochodzi z grupy zadań niejawnych.
Na liście zadań jawnych, które będą obowiązywać na maturze wiosną 2026, 2027 i 2028 r., znalazło się 76 tematów. W porównaniu do listy z 2025 r., która zawierała 68 tematów, nowa lista jest bardziej rozbudowana. Najwięcej tematów dotyczy “Dziadów III części” Adama Mickiewicza — aż dziewięć. Po sześć tematów przygotowano do “Lalki” Bolesława Prusa i “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a po pięć do “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego i “Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego.
W stosunku do listy lektur obowiązujących na maturze wiosną 2025 roku, na nowej liście pojawił się nowy tekst — “Lament świętokrzyski”. W przypadku niektórych lektur zwiększono liczbę tematów, jak w przypadku “Dziadów III części”, “Zbrodni i kary”, “Przedwiośnia”, “Zdążyć przed Panem Bogiem” i “Dżumy”. Są też lektury, przy których liczba tematów nie zmieniła się, ale zmieniły się same tematy.
CKE opublikowała również listy jawnych zadań na egzaminy ustne z języków mniejszości narodowych, takich jak białoruski, czeski, hebrajski, litewski, ukraiński oraz niemiecki jako język mniejszości, a także z języka kaszubskiego i języka łemkowskiego.
Nowa podstawa programowa
Od 1 września 2024 r. w szkołach będzie realizowana “odchudzona” o około 20 proc. podstawa programowa kształcenia ogólnego. Zmiany dotyczą także treści podstawy programowej języka polskiego. Uszczuplona została lista lektur, z której część tytułów wykreślono, a na liście lektur uzupełniających pojawiły się nowe pozycje.
Kilka książek, które uczniowie musieli czytać w całości, teraz będą czytać we fragmentach. Część tytułów obowiązkowych na poziomie podstawowym została przeniesiona do lektur na poziomie rozszerzonym. W związku z tym konieczna jest rewizja listy pytań jawnych na maturę z polskiego.
Na liście zadań jawnych na egzamin ustny z języka polskiego obowiązującej na maturze wiosną 2024 r. było 110 tematów.
Źródło informacji: Polska Agencja Prasowa
9-miesięczna dziewczynka miała zostać zgwałcona w Szczecinie. Nowe informacje o podejrzanym
W pożarze kamienicy w Poznaniu stracili wszystko. Potem dostali absurdalne żądanie