silne burze w całej Polsce. Możliwe przerwy w dostawie prądu
Eksperci przypominają, że pogoda może zmieniać się bardzo dynamicznie. Dlatego zaleca się bieżące śledzenie komunikatów meteorologicznych oraz ostrzeżeń publikowanych przez RCB i IMGW. Natomiast w czasie burzy najlepiej nie opuszczać budynków.
Alert RCB i IMGW. Gwałtowne burze w całym kraju
RCB informuje, że poniedziałek, 23 czerwca, może być jednym z najbardziej niebezpiecznych dni w ostatnich tygodniach. Burze z intensywnymi opadami deszczu, porywistym wiatrem i lokalnym gradem mają występować praktycznie na terenie całej Polski.
Ostrzeżenia 2 stopnia obowiązują m.in. w całym województwie zachodniopomorskim oraz w wielu częściach innych województw. Prognozy zapowiadają ulewne deszcze do 40 mm, porywy wiatru osiągające nawet 90 km/h, a miejscami również grad.
Dla obszarów objętych ostrzeżeniem 1 stopnia – w tym części województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego – przewiduje się deszcz do 30 mm i wiatr do 85 km/h. Burze mogą potrwać do godzin wieczornych, a w niektórych miejscach – nawet do nocy.
RCB apeluje: chroń siebie i swój dobytek
W komunikacie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. Mieszkańcy proszeni są o usunięcie z balkonów, parapetów i podwórek wszelkich przedmiotów, które mogłyby zostać porwane przez silne podmuchy wiatru. Zaleca się także przeparkowanie pojazdów w bezpieczne miejsce, zabezpieczenie zwierząt przebywających na zewnątrz oraz przygotowanie alternatywnego źródła światła – np. latarek z zapasem baterii.
Jak podkreślono w komunikacie RCB, w związku z możliwością wystąpienia gwałtownych burz należy przygotować się na przerwy w dostawie prądu w dzień i w nocy z poniedziałku na wtorek. W przypadku sytuacji zagrażających życiu lub mieniu zaleca się natychmiastowe informowanie służb ratowniczych, zwłaszcza straży pożarnej.
Upały nie ustępują
Na niektórych obszarach Polski nie tylko burze stanowią zagrożenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał również ostrzeżenia przed upałami. Alerty 1 i 2 stopnia obowiązują w południowych i centralnych regionach kraju. Temperatura może osiągać wartości zagrażające zdrowiu (do 32 st. C), zwłaszcza w przypadku osób starszych, dzieci i przewlekle chorych.
Ostrzeżeniem 1 stopnia objęto m.in. województwa podkarpackie, świętokrzyskie oraz części woj. lubelskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Alerty 2 stopnia obowiązują w części woj. lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego. W zależności od lokalizacji ostrzeżenia mogą obowiązywać do godz. 17 lub 20.
Źródło: RCB / IMGW / PAP
Kosmiczny wir rozświetli polskie niebo. SpaceX zmienia plany misji Falcon 9
Pojechała na wakacje all inclusive, które zmieniły się w dramat. Turystka walczy o życie
Zaskakująca sytuacja na Gubałówce. Masa owadów obsiadła wielki czajnik