Cyberprzestępcy nie mają hamulców. Chodzi o papieża Franciszka
Jednym z przykładów był link zamieszczony w artykule z fałszywymi informacjami, który prowadził do podrobionej strony Google promującej oszustwo z kartami podarunkowymi – jego celem było wyłudzenie pieniędzy lub wrażliwych danych. Z kolei na TikToku można było usłyszeć, że śmierć papieża to mistyfikacja, co miało zachęcić do udostępniania treści w sieci. Pojawiły się również tzw. deepfejki, czyli obrazy wygenerowane przez sztuczną inteligencję, które przedstawiały papieża.
Oszuści polują na emocje internautów i żerują na medialnym szumie
Ataki tego typu przybierają na sile wokół dużych wydarzeń medialnych, dzięki którym oszuści wykorzystują ciekawość ludzi, aby zwabić nieświadomych użytkowników na złośliwe strony internetowe.
— Cyberprzestępcy żerują na chaosie i ciekawości. Za każdym razem, gdy dochodzi do ważnego wydarzenia, obserwujemy gwałtowny wzrost liczby oszustw, które mają na celu wykorzystanie zainteresowania opinii publicznej — powiedział serwisowi politico.eu Rafa Lopez, inżynier ds. bezpieczeństwa w firmie Check Point.
Analitycy firmy Check Point nazywają to zjawisko “newsowym oportunizmem”, czyli wykorzystywaniem głośnych wydarzeń do zwabiania swoich potencjalnych ofiar. Fenomen ten szczególnie nasilił się w czasie pandemii COVID-19, gdy Google rejestrował nawet 18 mln wiadomości dziennie związanych z koronawirusem, które zawierały linki do złośliwego oprogramowania lub były próbami phishingu.
Źródła: politico.eu
Przeczytaj także:
Sekretne powiązania Watykanu z UFO? Następca papieża Franciszka wezwany do ujawnienia prawdy
Skandal puka do drzwi Watykanu. Zrobili to papieżowi? Szokujące doniesienia
Nowy biznes znanego specjalisty ds. wizerunku. Eksperci twierdzą, że to przekręt