Choć wielu z nas z trudem otwiera oczy o świcie, nauka podpowiada, że poranki mogą być kluczem do lepszego zdrowia i samopoczucia. Wczesne pobudki mogą mieć pozytywny wpływ na twoje zdrowie — pod warunkiem że będziesz się odpowiednio wysypiać. Eksperci w dziedzinie zdrowia, tacy jak brytyjski neurobiolog dr Russell Foster, wierzą, że godz. 7:00 to idealna pora, aby rozpocząć dzień. “Poranne światło to nie tylko przyjemność, ale i klucz do dobrego samopoczucia” — zapewnia profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Najlepiej dodać do tego codzienną rutynę, która powinna zapewnić więcej energii i produktywności w życiu codziennym. Profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego wyjaśnia w “The Times”, w jaki sposób można zostać rannym ptaszkiem.
Poranne światło: naturalny zastrzyk energii
Poranne światło to nie tylko przyjemność, ale i klucz do dobrego samopoczucia. — Ekspozycja na poranne światło jest kluczem do zmiany rytmu dobowego — mówi dr Russell Foster. Zaleca on wyjście na zewnątrz zaraz po przebudzeniu i wystawienie się na działanie naturalnego światła.
Alternatywnie zaleca wzięcie “fotonowego prysznica” poprzez siedzenie przy oknie i chłonięcie światła dziennego. Zaledwie 30 min może pomóc zresetować wewnętrzny zegar i przyzwyczaić się do wczesnego wstawania.
Nie musisz od razu biec na jogging: wystarczy 30 min spędzonych na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. A co, gdy panuje ciemniejsza pora roku? Wtedy z pomocą przychodzą specjalne lampy — małe słońce na twoim biurku.
Trzymaj się z daleka od przycisku drzemki
Myślisz, że kilka dodatkowych minut pod kołdrą to luksus? Wydaje się, że przycisk drzemki daje nam kilka dodatkowych minut snu. Niestety, to pułapka! W rzeczywistości zakłóca on naturalny proces budzenia się organizmu.
Dzieje się tak dlatego, że gdy budzi cię alarm, twoje ciało zaczyna produkować kortyzol. Ten hormon stresu zapewnia dobre samopoczucie na cały dzień. Naciśnięcie przycisku drzemki zatrzymuje proces, przez co po przebudzeniu odczujesz jeszcze większe zmęczenie.
Poczekaj z kawą
Poranna kawa to rytuał, bez którego wielu nie wyobraża sobie dnia. Osoby uzależnione od kofeiny pragną wypić pierwszą filiżankę zaraz po przebudzeniu, ale eksperci zalecają odczekanie co najmniej półtorej godziny!
Powodem tego jest również kortyzol. Jeśli wypijesz kawę zbyt wcześnie, zakłócisz naturalny proces, powodując szybszy spadek jego poziomu. Oczekiwanie pozwala dostosować spożycie kofeiny do naturalnego spadku poziomu kortyzolu, który rozpoczyna się później. Zaczekaj, a kofeina zadziała mocniej i skuteczniej.
Dostosuj godziny treningów
Ruch to najlepszy sposób na rozbudzenie organizmu. Nie musisz być miłośnikiem siłowni, by korzystać z zalet porannego treningu. Już 10-15 min lekkich ćwiczeń, takich jak rozciąganie, joga czy szybki spacer, wystarczy, by pobudzić metabolizm i poprawić nastrój. Ruch wspiera regulacje rytmu snu, ponieważ zwiększa ekspozycję na naturalne światło. A to jest ważne dla naszego wewnętrznego zegara.
Zdecydowanie unikaj ćwiczeń zbyt późnym wieczorem. To doda ci energii i nie będziesz w stanie zasnąć. Następnego ranka znowu poczujesz zmęczenie tuż po przebudzeniu.
Rytuały poranka: klucz do produktywności
Poranek to idealny moment, by zadbać o siebie i przygotować się na wyzwania dnia. To czas, który możesz wykorzystać na rozwój, planowanie lub po prostu chwilę relaksu. Im więcej uwagi poświęcisz temu, jak zaczynasz dzień, tym lepsze będą jego efekty.
Nie chodzi o to, by był idealny każdego dnia, ale by wprowadzić powtarzalne rytuały, które z czasem staną się nawykiem. Światło, kawa w odpowiednim momencie, brak drzemek i odrobina ruchu — te elementy mogą zmienić ranek w twoją ulubioną porę dnia. Odważysz się spróbować? Wprowadzenie choćby jednego z tych nawyków to mały krok, który może przynieść wielkie zmiany. Wstań, zacznij dzień od światła, odłóż kawę na później i zobacz, jak łatwo możesz poczuć się lepiej!
Artykuł powstał na podstawie tłumaczenia tekstu z serwisu Bild.de. Jego autorem jest Silke Hümmer
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Wystarczy robić to przez 15 minut dziennie o konkretnej godzinie. Tak poprawisz swoje zdrowie
Masz problem ze snem? Koniecznie zrób to na dwie godziny przed pójściem do łóżka
Ekspertka od snu: 80 proc. wszystkich chorób psychicznych ma związek z zaburzeniami snu