Kim jest Romuald Starosielec? Tajemniczy kandydat na prezydenta Warszawy
O urząd prezydenta Warszawy ubiegają się: dotychczasowy prezydent Rafał Trzaskowski (KO), Tobiasz Bocheński (PiS), Magdalena Biejat (Lewica i Ruchy Miejskie), Przemysław Wipler (Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy), Janusz Korwin–Mikke (Bezpartyjni). Wydawało się, że na tym lista się zakończy. Jednak w ostatniej chwili pojawił się Romuald Starosielec — kandydat Ruchu Naprawy Polski.
Romuald Starosielec to specjalista z dziedziny geopolityki, stosunków międzynarodowych i historii myśli społeczno-politycznej. Jest współzałożycielem ugrupowania Jedność Narodu, a obecnie prezesem Ruchu Naprawy Polski.Teraz aspiruje do fotela prezydenta Warszawy. Jego wizja stolicy zaskakuje odwagą i jest pełna kontrowersji.
Starosielec, urodzony w 1960 r., jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej karierze pełnił wiele różnorodnych ról — był pilotem w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej, prowadził własną firmę, a od 2015 r. jest redaktorem naczelnym miesięcznika “Polityka Polska”.
Jego doświadczenie polityczne obejmuje kilka prób zdobycia mandatu w różnych wyborach — od Rady Sejmiku Województwa Mazowieckiego do europarlamentu. W 2020 r. próbował nawet wystartować w wyborach na prezydenta Polski, ale Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła jego wniosek o rejestrację.
Przeczytaj także: Kto startuje na prezydenta Warszawy? Kandydaci w wyborach samorządowych
Co szykuje dla Warszawy?
Starosielec ma ambitne plany dla Warszawy. Jego priorytetem jest wprowadzenie do stolicy demokracji bezpośredniej, w tym obligatoryjnych referendów, weta obywatelskiego i inicjatywy ustawodawczej. Wierzy, że te zmiany mogą zmotywować młodsze pokolenie do zaangażowania się w sprawy miasta.
Jednak najbardziej kontrowersyjnym elementem jego wizji stolicy jest propozycja zburzenia Pałacu Kultury i Nauki. Starosielec uważa, że monumentalny budynek jest symbolem stalinowskiego zniewolenia i architektonicznym koszmarkiem, a teren, na którym stoi, powinien zostać zagospodarowany na nowo, dostosowany do potrzeb i ambicji mieszkańców Warszawy.
Starosielec marzy o tym, by centrum Warszawy stało się “centrum życia umysłowego, naukowego i duchowego stolicy, o unikalnej architekturze”. Jednocześnie podkreśla, że miasto powinno zdecydowanie stawiać na budowę mieszkań.
Chce “oddać Wisłę warszawiakom”, uczynić rzekę jedną z głównych atrakcji turystycznych Polski i kluczowym elementem rozwoju architektonicznego miasta. Starosielec jest także zwolennikiem intensywnej rozbudowy metra, a jednym ze sposobów finansowania tej inwestycji miałaby być emisja przez Warszawę długoterminowych obligacji.
Ruch Naprawy Polski
RNP, którego prezesem jest Starosielc, opowiada się m.in. za wyborem parlamentarzystów oraz władz samorządowych i sądowniczych w wyborach większościowych i możliwością ich odwołania, zniesieniem „systemu powszechnej kontroli i inwigilacji obywateli”, upowszechnieniem wśród obywateli własności, powołaniem Komisji Edukacji Narodowej w miejsce ministerstwa edukacji, wprowadzeniem bonu edukacyjnego, reformą finansów państwa, oparciem energetyki na polskim kapitale,
Romuald Starosielec nie ujawnia swojego życia prywatnego. O jego rodzinie nic jak dotąd nie wiadomo.
Czy odważne, a momentami kontrowersyjne, pomysły Starosielca przekonają warszawiaków do oddania na niego głosu? Będzie można go zobaczyć i usłyszeć na “Debacie Warszawskiej” w środę 27 marca o godz. 20 w TVP3 Warszawa i TVP Info.
Źródło: Onet.pl/radiozet.pl
Przeczytaj także:
IV linia metra w Warszawie. Ruszył przetarg na prace przedprojektowe