11 okrętów w Porcie Gdańsk
Jedenaście okrętów, które wpłynęły do Gdańska, reprezentują Litwę, Łotwę, Estonię, Niemcy, Szwecję, Holandię i Belgię. Przypłynęły pod dowództwem niemieckiego FGS Mosel.
Na co dzień statki mają za zadanie ochronę kluczowej infrastruktury podwodnej, niezbędnej dla sektora energetycznego i komunikacyjnego. Stałe ćwiczenia, jak Baltic MCM, w których uczestniczą jednostki, są elementem zapewnienia ciągłości rozwoju transportu i handlu morskiego.
Operacja “Baltic Sentry” (“Bałtycka Warta”), zainicjowana przez NATO w styczniu 2025 r., to odpowiedź na potrzebę zwiększenia działań sojuszniczych w akwenie Morza Bałtyckiego. W ramach tej misji, oprócz jednostek morskich wykorzystywane są również samoloty rozpoznawcze i drony morskie, co ma na celu wzmocnienie potencjału odstraszania i obrony przed destabilizującymi działaniami Rosji.
Marynarka Wojenna RP nie pozostaje w tyle, prowadząc od dwóch lat operację “Zatoka”, której celem jest stały monitoring polskiego morza terytorialnego i strefy ekonomicznej. Operacja ta skupia się na ochronie podwodnej infrastruktury krytycznej i przeciwdziałaniu potencjalnym incydentom sabotażowym.
Warto również wspomnieć, że PGZ Stocznia Wojenna nieustannie modernizuje swoją infrastrukturę, tworząc nowy magazyn dla komponentów fregat “Miecznik”, co jest kolejnym krokiem w kierunku wzmacniania polskiej obronności morskiej.
Okręty NATO zacumowały przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte i będą dostępne do oglądania aż do poniedziałku. To wyjątkowa okazja, by z bliska zobaczyć jednostki, które na co dzień czuwają nad bezpieczeństwem na morzach.
/4
Port Gdańsk / X
Niezwykły widok w Porcie Gdańsk.
/4
Port Gdańsk / X
Okręty NATO w Gdańsku.